Egy nappal később Medgyessy Péter miniszterelnök is hasonlóan fogalmazott a Magyar Rádiónak adott interjújában: "csak a reálbér színvonal fenntartására van lehetőség az állami szektorban, ennél többre nem futja". A négy évre ígért 25 százalékos reálbér-emelésből 22 százalék átlagosan megvalósult az első egy-két évben.
"Ez nem tárgyalási alap"
Az OÉT ülésén a munkavállalói oldal határozottan kiállt a 3,5 százalékos reálbér növekedés mellett. Wittich Tamás, az Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségéneke elnöke az Indexnek elmondta, egyértelmű a szakszervezetek álláspontja ebben a kérdésben: tárgyalási alapnak sem tekintik a kormány ilyen terveit.
"Elfogadhatatlan, hogy a gazdasági gondokért a kormány rendszeresen a bérek elfutását okolja" - közölte Wittich. A magyarországi bérek eleve le vannak szakadva az európai uniós fizetésektől. "Nem mondunk le arról, hogy közeledjenek az EU-átlaghoz a magyar bérek" - hangsúlyozta a szakszervezeti vezető.
Kemény tárgyalásokra számítanak
Az MSZOSZ elnöke kemény tárgyalásokra számít, hiszen az adókulcsok elmaradó csökkenésével sem értenek egyet a kormánnyal.
"A kiindulópont a gazdasági növekedéssel összhangban lévő reálbér emelés" - nyilatkozta az Indexnek a Szakszervezetek Egyeztetési Fórumának elnöke. Szabó Endre szerint szociológiai felmérések is igazolják, ha szinten tartják a béreket egyik évről a másikra, azt az emberek körülményeik romlásaként élik meg. Még az 1-2 százalékos reálbér növekedést is úgy értékelik, hogy nem változott semmi.
Természetesen a Pénzügyminisztériumot is meg szerettük volna kérdezni az ügyben, de szerda reggel óta nem tudtak választ adni írásban feltett kérdéseinkre.