További Magyar cikkek
Ez a bánya az a bánya? – kérdezzük nem kevés izgatottsággal a hangunkban, amikor letelepszünk Kulcsár László projektvezető főmérnök és Tarjáni Balázs telepvezető társaságában egy, a nyolcvanas évek elejének hangulatát árasztó irodában. A magyar Gulágra gondolunk, naná, mi más jutna az ember eszébe, ha azt a két szót hallja, hogy Recsk és bánya. Azonban gyorsan tisztázzuk: ez a bánya nem az a bánya, ahol az ötvenes években 1500 kényszermunkás dolgozott. "Az kőbánya volt, ami csak addig működött, míg a tábor, ez itt egy rendes ércbánya, amelyet már a tizenkilencedik században megnyitottak" – kerülnek helyükre a dolgok.
A recski bányászatnak már valóban több mint másfél évszázados hagyománya van. A település északnyugati határában lévő Lahóca-hegyen az 1850-es években kezdődött az érckutatás, majd az úgynevezett felszínközeli ércek bányászata. Két éven belül három bányatársulat alakult, három tárót nyitottak – a táró lényegében az a hely, ahol a felszíninek mondott, de valójában egy néhány száz méteres mélységben folyó bányászati tevékenységet végzik –, majd 1862-ben már megkezdődött a hegy déli oldalában egy ércelőkészítő, lúgozó és ércolvasztó építése.
A bánya a második világháború kezdetéig kisebb-nagyobb megszakításokkal, az államosítás után 1950-től folyamatosan működött 1980-ig. Ekkor a lahócai bányaterületen kimerültek az érckészletek, és a kezdetektől összesen 3 millió tonna rézércet adó bányát, ahol egy időben ezren is dolgoztak, bezárták.
A mélyben van a kincs
A bányavállalat azonban nem szűnt meg. A Lahóca délnyugati szomszédjában kialakított Recsk II. számú bányatelken 1961-ben kezdődött a mélyebb szinteken lévő ércek utáni kutatás. Ez egészen az 1980-as évek elejéig tartott, 137 helyen összesen 155 000 méter hosszú fúrást mélyítettek a föld gyomrába. A kutatás eredménnyel járt: a lahócainál is nagyobb mennyiségű, több tízmillió tonnányi kitermelhető ércet találtak. A réz és cink mellett ólmot, molibdént, ezüstöt, ritkafémeket, de még egy kicsi, tonnánként 0,14 gramm aranyat is tartalmaz a föld mélyében lévő érc. Önmagában ez utóbbit nem lenne érdemes bányászni, de a réz mellett ezt az anyagot is megéri kinyerni, a viszonylag magas cinktartalomról nem is beszélve (tulajdonképpen majdnem annyi cink van Recsken, mint réz).
Ki is alakítottak két, egyenként 1200 méteres mélységbe vezető aknát egymástól nagyjából két kilométerre (ez egyébként nem rendkívüli mélység, Dél-Afrikában 3-4 ezer méter mélységben is bányásznak). Ezeket az aknákat a mélyben össze is kötötték egy feltáróvágattal, kiépítették a síneket a csilléknek, mindkét akna mellett kiépítették a bányászathoz szükséges teljes infrastruktúrát, szerelőműhelyekkel, öltözővel, kazánházzal.
Aztán nem történt semmi. Amikor a nyolcvanas évek elején határozni kellett a bányászat megindításáról, a döntéshozók arra jutottak: az ércvagyont nem lehet gazdaságosan kitermelni. A beruházás előkészítési munkáit 1982-ben állami forráshiány miatt le is állították, de a vállalat nem szűnt meg. Az aknákat szellőztették, szivattyúzták a járatokból a vizet, a bányát olyan állapotban tartották, hogy bármikor meg lehessen nyitni.

Öt eseménytelen év elteltével végül a kutatási munkákkal is felhagytak. A végelszámolást azonban csak 1994-ben kezdték meg, és a már akkor is meglévő nemzetközi érdeklődést kihasználva külföldi befektető bevonásával közös tulajdonú gazdasági társaságot kívántak létrehozni. A privatizáció azonban a megszabott határidőig nem sikerült, ezért az ÁPV Rt. Igazgatósága 1995. novemberében eredménytelennek nyilvánította, ugyanakkor határozatot hozott a Recski Ércbányászati Vállalat végelszámolási eljárásának megszüntetéséről. Ekkor a Recski Ércbányászati Vállalatot – amelyhez ekkor a Lahóca-hegyi 1. számú bányatelek már nem tartozott hozzá – részvénytársasággá alakították át, azonban a nyilvános részvényértékesítés nem sikerült.
Sok-sok dollár
A kudarcba fulladt magánosítási kísérlet után az állami tulajdonos 1998-ban elrendelte a bánya vízzel való elárasztását, a vágatok és aknák lezárását. Az 1200 méter mély aknákban ma már több mint kilencszáz méteres magasságban áll a víz, de a beépített megfigyelő nyílásokon át lejuttatott szondák adatai szerint az aknák még nem rongálódtak meg. Bár a pályázati kiírásban szereplő ingatlanok jó része úgy áll most is, ahogy tíz éve magára hagyták – mint egy szomorú Patyomkin falu – némi felújítás és korszerűsítés, valamint természetesen a szükséges engedélyeztetések után jó alapjai lehetnek a talán néhány éven belül újrainduló bányászati tevékenységnek.
Az utóbbi három évben ugyanis olyan mértékben megnőtt a réz világpiaci ára, hogy ma már nyereségesen kitermelhető a recski érc. Korábban állítólag úgy számoltak, hogy 2400 dolláros tonnánként ár esetén működhet rentábilisan a bánya, és a réz ára mostanra már meghaladta a 6000 dollárt. (Az elmúlt években rekordszintre emelkedett a cink és több más fém ára is, az árakat elsősorban az egyre növekvő, döntően a kínai gazdaság pumpálta kereslet hajtja fel a világpiacon.) Az ÁPV tavaly októberben jóváhagyta, hogy a bányatelket kezelő – emellett a mecseki uránbányászat és a gyöngyösoroszi ércbánya rekultivációját is végző, száz százalékosan állami tulajdonban lévő –, Mecsek-Öko Zrt. nyílt pályázatot írjon ki a 2,3 négyzetkilométernyi terület alatt fekvő "bányatelekben megtestesülő bányászati jog", valamint a bányászati tevékenységhez kapcsolódó ingatlanvagyon értékesítésére.

A potenciális pályázók márciusban bejáráson ismerhetik meg, mit is vehetnek meg legalább 4,6 milliárd forintért – emellett bérleti díjat is kell majd fizetniük –, majd május 30-ig kell megtenniük az ajánlatokat. A győztessel várhatóan 2008. augusztusában kötnek szerződést, a nyertes pályázónak a bányászati törvény alapján legfeljebb 5 év kutatási szakaszt követően kell döntenie a kitermelés megkezdéséről.
A korábbi kutatások szerint a kitermelhető ércvagyon a veszteségek figyelembe vételével is több tízmillió tonna. Gyors fejszámolás, egy tonna réz 6000 dollár, egy tonna ércben átlagosan 23 kg réz van, akkor tízmillió tonnában 230 000 tonna, ami 1,38 milliárd dollár, azaz 248 000 000 000, vagyis kétszáznegyvennyolc-milliárd forint. Megroggyan a lábunk, nem számolunk tovább, csak nagyon-nagyon szeretnénk nagy bányavállalat lenni. Nem véletlen tehát, hogy a legjelentősebb magyar rézérc-lelőhely iránt máris vannak érdeklődők - persze csak külföldről, hiszen jelenleg nincs olyan hazai cég, amelyik érdemben beszállhatna a rézbányászatba.
Az ipar műemléke
Igaz, nemcsak hozza a pénzt egy ilyen bánya, hanem viszi is. Nemcsak azért, mert a bányászok hagyományosan messze jobban keresnek, mint a nemzetgazdasági átlag, hanem azért is, mert a beruházás előkészületeire is súlyos milliárdokat, ha nem tízmilliárdokat kell költeni. Ahogy bejárjuk a bányatelket, a lassan 150 éves ércelőkészítőt, a kettes akna környékét és a víztározót, ezen nem is csodálkozunk.
A Lahóca lábához közeledve, az egykori felszíni bánya telepének épületei közül pár kanyar után bukkan ki a romlásában is rendkívül impozáns, boltíves ablakokkal tagolt főépület, a 19. században emelt, kéttornyos ércfeldolgozó. Lelki szemeink előtt az ipari tájba szürkült bányászati objektum hamar levetkőzi jelenlegi kopott, szakadt gúnyáját és látni véljük olyannak, amilyennek az iparosodás lánglelkű építészei megálmodták: szemet gyönyörködtető fehér kastélynak a hegy oldalában.
A 21. századi valóság persze kijózanító. A műemléki védettséget sajnos nem élvező épület ablaküvegei kitöredezve pislognak, az összes létező ajtón rozsdás lánc és lakat lóg. Bekukkantva a déli tájolású földszinti ablakokon minden helyiségben a pusztulás nyomai: kitartóan málló vakolat, kibelezett gépek, a padlón rozsdás vasak, szerszámok, alkatrészek és felismerhetetlen rendeltetésű szerkezetek már-már sztalkeresen kaotikus rendszerben. Az épület keleti tornyában egyébként az áramellátásért felelő berendezések zúgtak egykor, míg a nyugati bástyában az iroda és a fürdőhelyiség kapott helyet, a hosszúkás középső épületrészben pedig az ércelőkészítés és ércfeldolgozás zakatolt, a rézérc itt vált el a meddőtől. Jelenleg természetesen minderre vajmi kevés dolog emlékeztet, még a villamos hálózatról is levágták az épületet, a keleti torony homlokzatán lógó dróttal gubbasztanak a kerámia szigetelőtestek, mint kiszáradt taplógombák az elhalt fán.
Illegális rézkitermelés
Elautózunk a körülbelül három kilométerre lévő, II-es aknához is. A telep bejárati kapuján lévő szimbólumok utalnak csak arra, hogy itt egykor bányászati tevékenység folyt. Az aknatornyot már felrobbantották és lebontották – erről később fotókat is mutat a telepvezető – a gazzal benőtt halmon egy nyolcszögletű betonfedél alatt nyúlik a 1200 méteres mélységbe a lezárt akna. Tetején egy kék fémdoboz hívja fel magára a figyelmet, az akna állapotát az alatta nyíló szűk furaton ellenőrzik adott időközönként a szakemberek.
A telepen még állnak a különféle kiszolgáló épületek, műhelyek, de állapotuk siralmas. Ami mozdítható, már rég ellopták, ami nem mozdítható, szétverték és úgy lopták el. A tolvajok főként a színesfémekre utaznak, a bányatársaság két biztonsági őre gyakorlatilag tehetetlen a leginkább éjszaka portyázó, csapatosan, jól felszerelkezve dolgozó haramiákkal szemben.
Ironikusan hangzik, de így tulajdonképpen jelenleg is folyamatosan van rézkitermelés a területen, állapítjuk meg, miközben egy körülbelül száz méter hosszon szakszerűen kiásott árkot szemlélünk. A tolvajok az itt lefektetett kábeleket ásták fel, hámozták meg és vitték el belőlük a rezet. A tettesek után csak a kábelek kék kígyóbőre maradt, meg persze a kiásott árok. Időnként persze rendőrkézre kerül egy-két tolvaj – múltkorában például ózdiakat fogtak hajnaltájt –, de a harc a telepen lévő értékek megőrzéséért egyelőre kilátástalan.
A helyzet azonban – a világpiaci viszonyoknak hála – nem reménytelen, a reménybeli sikeres értékesítés után várhatóan újra felvirágozhat Recsk és környéke, és a magyar rézkincsnek (no meg a szénnek és az uránnak) köszönhetően ismét a vas és acél, de legalábbis újra a működő bányák országa leszünk.

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Itt a KSH elkeserítő jelentése: nagyon gyorsan fogy a magyar
És házasságot is kevesebben kötnek.
április 25., 10:12
- Gazdaság
Pénzosztásba kezd az OTP Bank – Csányi Sándor nem lesz többé vezérigazgató
Átalakítják a vezetést a hitelintézetnél.
április 25., 10:58
- Gazdaság
Nagy István: Még mindig nem tudjuk, hogyan került a száj- és körömfájás vírusa hozzánk
Viszonossági alapon intézkedéseket vezetett be a kormány más országok ellen.
április 25., 12:40
- Mindeközben
Megkérdőjelezhető videó miatt ért véget Opitz Barbi és Szolnoki Szabolcs munkakapcsolata: „A hullámvasút alján van”
20 perce
- Címlapon
Magyar sikersztori a javából – így kell a semmiből 5 milliárd forintos üzletet csinálni
Új korszak kezdődött a fizetésekben.
2 órája
- Mindeközben
Ben Affleck szakmát váltott, mert túl nehéz színésznek lenni Hollywoodban: „Senki nem akar munkát adni”
4 órája
- Gazdaság
A kormány módosította a külföldi vendégmunkásokra vonatkozó rendeletét
Könnyítés és nehezítés is van változtatások között.
április 25., 13:45
- Gazdaság
Hatalmasat bakizott az OTP, valamit súgni kellett Csányi Sándor fülébe
Elképesztő felfordulás volt a közgyűlésen.
április 25., 13:17
- Gazdaság
Kalifornia megelőzte Japánt, már a világ negyedik legnagyobb gazdaságának számít
Már csak az Egyesült Államok, Kína és Németország áll előtte.
április 25., 11:58
- Gazdaság
Ötpontos intézkedési csomagot dolgozott ki a kormány a gazdák megsegítésére
Pénzügyi és gazdasági segítséget nyújt az érintetteknek.
április 25., 12:18
- Gazdaság
Orbán Viktor megjelent az OTP közgyűlésén, a tűzjelző szakította félbe beszédét
Mindenki meglepődött a miniszterelnök részvételén.
április 25., 11:30
- Gazdaság
Több mint 20 éve működő szolgáltatását vezeti ki az OTP
A változások július 1-től lépnek életbe.
1 órája
- Mindeközben
Pachmann Pétert zavarja, hogy hétvégi apukaként van jelen a gyermekei életében
tegnap, 19:50
- Gazdaság
Változnak az Eximbank és az MFB működésének jogi keretei
Megjelent a törvénymódosítás az egyes állami tulajdonú részvénytársaságok szabályozásáról.
április 25., 09:35
- Gazdaság
Tizenkét amerikai állam perelte be Donald Trumpot a vámháború miatt
Az elnök szeszélyei irányítják a kereskedelmi politikát – állítják a keresetben.
április 24., 10:23
- Gazdaság
Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint itt az ideje kivezetni az árrésstopot
A további veszteségek elkerülése érdekében van erre szükség.
április 25., 07:29
- Címlapon
Meghalt Lenkovics Barnabás
Az Alkotmánybíróság korábbi elnöke hosszan tartó, súlyos betegség után, 74 éves korában hunyt el.
2 órája
- Mindeközben
Kucsera Gábor és Tápai Szabina: „Igyekszünk nem hagyni, hogy a gyerekek túljárjanak az eszünkön”
tegnap, 18:45
- Gazdaság
Svájc exkluzív csoportba került, kedvezményes tarifákról tárgyal Washingtonnal
Meghatározó döntés született.
április 25., 16:49
- Gazdaság
Lakhatási válság: benéztünk az ablakokon, és sok százezer üres ingatlant láttunk
Szakértőkkel jártunk utána, mit lehet kezdeni a – statisztikai alapon – közel 600 ezer üresen álló ingatlannal.
április 24., 10:32
- Gazdaság
Bemutatták a Pázmány Campus negyedszer módosított építési tervét
Harminc százalékkal olcsóbb lesz az építkezés.
április 24., 09:19
- Címlapon
Generációváltás a Fideszben: Orbán Viktor nagyszabású tisztogatást rendelt el
Pártalapítókat és veterán képviselőket is „nyugdíjaznak” 2026-ban.
2 órája
- Címlapon
Megtörtént, amit mindenki várt, Ukrajna és az Egyesült Államok aláírta a megállapodást
A Trump-kormányzat kijelentette, hogy elkötelezett egy szabad, szuverén és virágzó Ukrajna mellett.
7 órája
- Mindeközben
Joshi Bharat a szerelméről: Soha nem tudatosan választottam társat, így voltam Virággal is
tegnap, 17:50
- Mindeközben
Schobert Norbert eddig el nem mondott titkokat fedett fel anyagi helyzetéről
tegnap, 16:50
- Mindeközben
Katy Perry hasonmásával találkozott koncertje közben, fel is hívta a színpadra a lányt
tegnap, 15:45
- Gazdaság
Több ponton is hozzányúlt a kormány az alkalmi és idénymunkák szabályaihoz
Mindent a mezőgazdaságért.
április 25., 09:39
- Gazdaság
Nagy Márton: Az árletörés következő lépése a biztosítások
A nemzetgazdasági miniszter helyteleníti, hogy a biztosítások ára 16,5 százalékkal emelkedett.
április 24., 16:21
- Gazdaság
Így juthatnak ingatlanhoz azok, akiknek még nincs gyerekük
Lehetőségek a munkáshitelben.
április 24., 18:16
- Gazdaság
Új korszak nyílik az online vásárlásban
Újrahasznosítható, visszaváltható táskákban érkeznek majd rendeléseink.
április 24., 19:05
- Címlapon
Donald Trump a felesége helyett egy idegen nővel vett részt Ferenc pápa temetésén?
Egy dublőr helyettesíthette a first ladyt, akinek egyesek szerint megromlott a kapcsolata az elnökkel.
6 órája
- Gazdaság
Itt az újabb fordulat az MNB-botrányban: hűtlen kezelés miatt büntetőfeljelentést tesz az új vezetés
A Pallas Athéné Alapítvány pedig 400 millió forint vagyonjuttatásban részesül.
április 25., 05:53
- Mindeközben
Már csak egy nap, és érkeznek a Ki Mit Tube első produkciói – mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat
tegnap, 13:52