Erőfölény miatt is drága az áram

2008.07.18. 07:54
A régió országai villamosenergia-szektorainak kínálati oldala meglehetõsen koncentrált, a termelõkapacitások meghatározó része egy vagy legfeljebb néhány szereplõ kezében összpontosul.

A közép- és kelet-európai térség hét országának árampiacát (Ausztria, Csehország, Horvátország, Magyarország, Románia, Szlovákia és Szlovénia) modellezõ Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) tanulmánya szerint a nagy áramtermelõ vállalatok jelentõs piaci erõfölénnyel rendelkeznek, ami az egész régióban a versenyzõi szint fölé emeli a piaci árakat.

A REKK modellezése egyszerre vette figyelembe a regionális piacok egymáshoz való térbeli viszonyát és a piaci erõfölénnyel rendelkezõ vállalatok árbefolyásoló képességét. Eszerint a régió országai villamosenergia-szektorainak kínálati oldala meglehetõsen koncentrált, a termelõkapacitások meghatározó része egy vagy legfeljebb néhány szereplõ kezében összpontosul. Részben ennek köszönhetõ, hogy a hatékony versenypiacok kialakulása kevésbé várható egy-egy országon belül, így a termelõi versenybõl fakadó elõnyök kiaknázásához mindenképpen szükség van bizonyos szintû regionális integrációra.

A tanulmány szerint a piaci erõfölénnyel rendelkezõ nagy áramtermelõ vállalatok az egész régióban a versenyzõi szint fölé emelik a piaci árakat. A jelenlegi nettó átviteli kapacitás értéket használva a piaci árrés az ausztriai 2 euró/megawattórától a csehországi 44 euró/megawattóráig terjed, jellemzõ értéke 12-14 euró/megawattóra. A hazai átlag árrés ma 10 euró/megawatt körül mozog. A modell nagykereskedelmi árának arányában az árrés átlagosan 25-40 százalék körül mozog.

A REKK szerint a szorosabb regionális integráció valóban csökkentheti a nagy piaci erejû vállalatok árfelhajtó képességét, ennek elsõdleges forrása a Romániából érkezõ kínálat beengedése lehet a nyugati piacokra. Ám az is megállapítható, hogy a meghatározó regionális áramtermelõ cégeknek még egy tökéletesen integrált piacon is jelentõs az erõfölényük. Vagyis még a keletrõl érkezõ versenyképes kínálat figyelembevételével is a rövid távú egyensúlyi árak - az integrált versenyzõi forgatókönyv áraihoz képest - másfél-kétszeres szintre állnak be.