Érdemes-e Romániában vásárolni?

2007.01.06. 15:44
Románia Európai Uniós csatlakozását követően megszűnt a vámhatár, nincs vámvizsgálat, a határon való átjárás pedig leegyszerűsödött. A változások hatására rövid távon megélénkülhet a bevásárló-turizmus, szomszédunknál ugyanis jónéhány termék olcsóbban beszerezhető.

A Napi Online által megkérdezett szakértők hangsúlyozták, hogy a változások eredményeként nem kell ugrásszerű növekedésre számítani a határ menti bevásárlás terén, egyes termékek esetében azonban érdemes lehet szomszédunknál vásárolni.

A cigi még évekig olcsóbb lesz

Románia uniós csatlakozásával valamennyi termék esetében megszűnt a vám és a vámellenőrzés, gyakorlatilag olyan, mintha egy pesti Székesfehérváron vásárolna be – hangsúlyozza Sipos Jenő, a VPOP szóvivője. Magyarország a jövedéki termékek közül a cigaretta esetében élt az Unió által lehetővé tett korlátozással, nevezetesen a Romániából behozott, 200 szálat meghaladó cigaretta esetében jövedéki adót kell fizetni. Ennek oka, hogy Romániának 2010-ig kell elérnie az uniós minimumadó-szintet, így még három évig biztosan olcsóbb lesz náluk a cigaretta, mint Magyarországon.

Egyéb termékek esetében Romániával több megállapodása volt mind az Európai Uniónak, mind korábbról Magyarországnak, melyek a kétoldalú kereskedelem elősegítése érdekében a vámok fokozatos csökkentését, eltörlését célozták. Ezen túlmenően Románia, mint a WCO (Vám Világszervezet) tagja, önként vállalta a vámok csökkentését. Mindezek hatására a Romániából érkező áruk jelentős része esetében már a csatlakozást megelőzően sem kellett vámot fizetni, így azok ára vélhetően nem fog változni.

Eddig is volt vámmentes keret

Sipos Jenő az eddigi tapasztalatok szerint úgy véli, hogy Románia uniós csatlakozásával nem fog ugrásszerűen fellendülni a bevásárló-turizmus. A korábbi 175 eurós vámmentes keret ugyanis már eddig is lehetőséget teremtett a romániai bevásárlásra.

Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint rövid távon emelkedni fog a Romániában vásárlók száma, a román árszínvonal alacsonyabb, mint a magyar, így a határátlépés egyszerűbbé válásával élénkülni fog a bevásárló-turizmus. Vámos rámutat, hogy hasonló folyamatok játszódtak le az osztrák és a szlovák határon is, melyek azonban nem "rengették meg" a kereskedelmet.

Innen is visznek majd árut

Hosszabb távon azonban várhatóan kiegyenlítődnek majd a nagyobb árkülönbségek, így a szakember nem vár jelentős ugrást a határmenti bevásárló-turizmusban. Úgy véli, hogy hosszabb távon az esetleges nagyobb árkülönbségek eltűnésével lesznek olyan termékcsoportok, amelyek árszintje Magyarországon, és lesznek olyanok, amelyek Romániában válnak kedvezőbbé, vagyis a bevásárló-turizmus kétirányúvá alakul. Vámos szerint Magyarországra elsősorban a nem élelmiszer jellegű termékek csábíthatják a vásárlókat, miközben Romániába elsősorban az élelmiszerekért lehet majd érdemes kiutazni.

Wilde György, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára a Napi Online kérdésére elmondta, hogy várhatóan nem hoz jelentős változást Románia Európai Uniós csatlakozása az üzemanyagot érintő határmenti bevásárló-turizmusban. A főtitkár hangsúlyozta, hogy Románia még a csatlakozás előtt – a jövedéki adó unióban meghatározott minimális szintjének megfelelően – megemelte az üzemanyagok utáni adót, és ezen változtatás nyomán jelentősen csökkent a két ország üzemanyagárai közti különbség.