Sokat lehet-e keresni a román és a bolgár tőzsdén?

2007.01.05. 07:49
Az Európai Unióhoz újonnan csatlakozott két ország esetében könnyen megvalósulhat az a konvergenciasztori, ami egykor a hazai piacot is jellemezte. Az árfolyam-emelkedés Bukarestben és Szófiában már jó ideje megindult, így azért nem árt az óvatosság.

Noha szakértők szerint a konvergenciasztori első felvonása már lezajlott a 2007. január elsején az Európai Unióhoz csatlakozott két ország, Bulgária és Románia értéktőzsdéin, a következő években az uniós átlagot várhatóan meghaladó GDP-növekedés a részvényárfolyamok szempontjából továbbra is optimizmusra ad okot. A befektetők jó része már a 2004-es bővítés után felfigyelt az új lehetőségekre, de keleti szomszédunknál igazán csak az év végén, míg Szófiában csak 2005 elején indultak emelkedésnek a jegyzések. Ezt ugyan jelentősebb korrekció követte mindkét helyen, de 2005 második felében, a romániai választások után ismét a bika volt az úr a parketten Bukarestben.

Az elmúlt fél évben aztán újra felfedezték maguknak a befektetők a két részvénypiacot, és egyelőre úgy látszik, kitart az optimizmus az elkövetkező hónapokra is. Elsősorban a hosszabb távon gondolkodóknak érdemes a Kelet-Balkánon befektetési lehetőséget keresni, ahol még mindig számos, eszközalapon alulértékelt cég papírjai forognak a tőzsdéken.

Mint a magyar piac

Megfigyelők szerint feltehetően az újonnan csatlakozott országok börzéi is azt az utat járják be, amit közel három évvel ezelőtt a cseh, lengyel és magyar piacok. A csatlakozás előtt megindult növekedés látványos emelkedésbe csapott át, a BUX például 11 ezer pont alól mostanra 25 ezer pont közelébe emelkedett. Igaz, nem tudni, hogy ebből mennyi köszönhető a globális likviditásbőségnek és mennyi az EU-csatlakozás hatásának.

Egy-két brókercégnek köszönhetően szerencsére a szofisztikáltabb hazai befektetők számára is elérhető mind a bolgár, mind a román értéktőzsde. A költségek ugyanakkor jóval magasabbak, mint a BÉT-en vagy akár a nyugat-európai, amerikai tőzsdéken.

Befektetési jegyek és blue chipek

Zánkay Balázs, az Erste Bank Befektetési Rt. munkatársa úgy látja, a hazai ügyfelek aktívabbak a román piacon. Itt egyrészt magasabb a likviditás, másrészt nagyobb kapitalizációjú cégek is jelen vannak a parketten. A tranzakciók díja a két börzén némileg magasabb, mint a brókercégen keresztül elérhető egyéb külföldi piacokon, de ennek oka a magasabb költségekben van, hiszen mindkét piacon közvetítőn keresztül dolgoznak.

Bukarestben elsősorban a tőzsdére bevezetett befektetési alapokat keresik, de a bank- és az olajszektor iránt is van érdeklődés, ez utóbbiak a bolgár piacon is népszerűek. A Concorde Értékpapír ügyfelei szintén elérhetik a román piacot. Az érdeklődés jelentős, ugyanakkor Móró Tamás, a cég munkatársa arra is figyelmeztet, hogy az elmúlt hónapok látványos emelkedése után az árfolyamok számos részvény esetében olyan magas szintre emelkedtek, ami fundamentális alapon már nem magyarázható, még ha figyelembe vesszük is, hogy több szektorban jelentős bővülés előtt áll a piac. A vásárlók Bukarestben is elsősorban a befektetési jegyeket keresik, de a blue chipek - mint az olajiparban érdekelt Petrom vagy a bankóriás BRD - is a kedvencek közé tartoznak.