Rövidtávra még nem, hosszútávra már érdemes részvényt venni

2008.11.28. 07:44
A mostani tőzsdei visszapattanás inkább egy medvepiaci rally, nem a trend megfordulása. De a hosszútávra gondolkodóknak már érdemes részvényt venni.

A hosszú távon gondolkodó befektetőknek már érdemes beszállni a részvénypiacra, az értékeltségi szintek ugyanis rendkívül alacsonyak és a tőzsdei árfolyamok előbb-utóbb mindig visszapattannak - mondta el Adrian Weiss, a Citibank európai, közel-keleti és afrikai régiójának (EMEA) befektetési igazgatója. Ugyan a recesszió várhatóan elhúzódik, a munkanélküliség pedig nő, de olyan depressziótól, mint amit a 30-as években tapasztalt az emberiség, nem kell félnünk.

Rövid távon azonban még inkább érdemes türelmesnek lenni, a mostani tőzsdei visszapattanás inkább egy medvepiaci rally, semmint a trend megfordulása. Jelenleg kevés az olyan tényező, amely optimizmust csempészhetne a recessziótól rettegő piacokra, a vállalati nyereségelvárások ráadásul még túl magasak, azoknak Európában és az Egyesült Államokban is mérséklődniük kell még (akár 40-50 százalékkal is). Amint ez tudatosodik a piaci szereplőkben, további nyomást fejt ki az árfolyamokra.

A magyar piacról szólva William Mann, a Smith Barney Private Client Investment Strategy csapat európai részvénystratégiáért felelős vezetője elmondta: itt rettentő mélyre estek az értékeltségi szintek, a pesti részvények az idei nyereségük 3,5-szeresén és a jövőre várt profit 4-szeresén forognak, ami történeti összehasonlításban extrém alacsonynak számít. Magyarországon ráadásul már jelentősen csökkentek a profitelvárások is, erről a területről sem fenyegeti nagyobb nyomás a piacot. Ha a BÉT cégei csupán a legborúlátóbb nyereségelvárásokat teljesítik, P/E mutatójuk még akkor is csak 12-es lesz, miközben ugyanebben az esetben az Egyesült Államokban 20, Japánban 35 fölé ugrana a nyereség/árfolyam hányados.

Magyarországon a legnagyobb veszélyt a makrogazdasági helyzet jelenti. A Citi várakozásai szerint az árfolyam-stabilitás érdekében az MNB nem csökkenti majd olyan ütemben a kamatot, mint ahogy azt a piac várja, ők úgy számolnak, hogy a következő 50 bázispontos vágásra csak jövő márciusban kerül sor, és 2009 decemberében is még 8,5 százalékon lesz az alapkamat. Előfordulhat azonban, hogy a többi kelet-európai országgal konkurálva Magyarország is kénytelen lesz 20-30 százalékkal leértékelni devizáját.

A Citi szakemberei - hasonlóan a többi befektetési tanácsadóhoz - elsősorban a jelentős pozitív cash-flow-t generáló, alacsony eladósodottságú, biztos profittermelő cégek részvényeit ajánlják, főleg a defenzívebb szektorokból. A technológiai, pénzügyi papíroktól és az árupiaci befektetéstől egyelőre óva intenek, az amerikai kötvénypiacot sem ajánlják.