Beindult a fővárosi stadionbiznisz

2007.08.09. 07:51
A Vasas már 1,7 milliárd forintot keresett azon, hogy eladta a sporttelepének egy részét, az FTC és az MTK még csak reménykedhet a nagy pénzben, mivel azokat az ingatlanokat csak most tervezi eladni az állam, amely eddig évi 40-150 milliót költött a fenntartásukra. Rákospalotán viszont már nincs hely ingatlanfejlesztésre, mert elfogytak a pálya körüli területek.

Jól sikerült az első kísérlet, a Vasas sportklub ugyanis jó áron, 1,7 milliárd forintért tudta eladni angyalföldi sporttelepének egy részét. A múlt héten aláírt szerződés értelmében a Carion Holding egy 34 ezer négyzetméteres darabot vásárolt meg a sporttelep területéből. A 99 évre szóló földhasználati jog átruházásával a cég előtt megnyílnak az ingatlanfejlesztési lehetőségek, hiszen a sportpályából kihasított részen megkötöttség nélkül építkezhet.

A Vasas a vagyonkezelői jogot 2004-ben vette át az államtól, és mivel a klubnak nincs tartozása, a befolyó pénzt fejlesztésekre fordítják � mondta a Napinak Markovits László elnök. Elsőként egy edzőközpont épül, amelyben öt különböző méretű műfüves gyakorlópálya, egy birkózó- és ökölvívóterem kap helyet. Az új létesítményt már szeptemberben elkezdik építeni és várhatóan december végén át is adják a sportolóknak.

A fejlesztésből most kihagyták a focistadiont, mert azt egyelőre nem lehet gazdaságosan működtetni – mondta Markovits, aki szerint az Illovszky stadion többmilliárdos rekonstrukciójára csak akkor lesz lehetőség, ha nem kéthetente játszanak egy-egy meccset a foghíjas lelátók előtt.

Valószínűleg hasonló konstrukcióban dobják piacra az MTK Hungária körúti ingatlanját is. A lap értesülései szerint a kezelő – de már végelszámolás alatt álló – Sportfolió Kht. a Kincstári Vagyoni Igazgatósággal (KVI) közösen hamarosan kiírja a hasznosítási pályázatot. Ezt megerősítette a cég vezetője: Orbán Sándor szerint az újpesti stadionon nem akarnak túladni, de a Hungária sporttelep és a Fradi-pálya eladósorban van.

A három stadion fenntartása ugyanis évente egyenként 40-150 millió forintba került az államnak fejlesztések nélkül. Domonyai László, a kék-fehérek klubigazgatója a Napi kérdésére megerősítette, e pályázaton indulnának. A cég mögött álló ismert üzletember, Várszegi Gábor ugyanis hajlandó volna egy többfunkciós stadiont építeni a jelenlegi lepusztult aréna helyére. A stadiont a tervek szerint tovább lehetne bővíteni, ahol kereskedelmi és vendéglátóhelyekkel együtt valódi szórakoztatócentrum jöhetne létre.

Nem földhasználatot, hanem a terület tulajdonjogát kínálja eladásra a KVI a Fradi-pályánál. Az eddig többször is zátonyra futott értékesítés most talán sikerrel jár, hiszen már több érdeklődő is megvette a szeptember 17-én záruló pályázat anyagát. Az egyik jelentkező, a brit Kevin McCabe, a Sheffield United futballklub és a Scarborough Property Group tulajdonosa a jelek szerint lát fantáziát a sok vihart megért Üllői úti pálya hasznosításában, a befolyó pénzből azonban elsősorban a jelenleg a másodosztályban játszó zöld-fehérek adósságát kellene rendeznie a KVI-nek.

Eltérő helyzetben vannak az önkormányzati tulajdonban levő pályák. A kispesti arénát az önkormányzat a kerületi futballklubnak engedte át használatra, s mivel ennek most tőkeerős tulajdonosa van, biztosítottnak látszik a felújítás és a fejlesztés is. Nem ilyen derűs a rákospalotai REAC helyzete: Bencsik István marketingmenedzser szerint az egykori Volán-pályán már nem lehet jelentősebb ingatlanfejlesztést megvalósítani, mivel az utóbbi másfél évtizedben sorra "lecsipkedték" a pálya körüli területeket.

Így a REAC csak az önkormányzat támogatásával tud fejleszteni – most éppen egy 100 millió forintba kerülő világítási rendszer megépítése van soron. Ha ez nem épül meg az év végéig, akkor megvonhatják a most az első osztályban játszó csapat licencét.