Festik magukat az APEH-ellenőrök

2007.08.10. 12:28
Az APEH szerint nőtt a fegyelem, amióta a pénzügyminiszter zéró toleranciát hirdetett a számlát nem adókkal szemben. A pesti piacosok szerint az álruhás próbavásárlók a bejelentés előtt is sokszor jöttek. Felismerhetetlenek, néha a hajuk színét is megváltoztatják.

"Volt egy szőke szemüveges nő, őt már jól ismertük itt a piacon, tudtuk, hogy kicsoda, és mindig kapott számlát. Aztán a múltkor mégis megbüntetett. Sötétre volt festve a haja, és nem volt rajta szemüveg. Csak akkor ismertem meg, amikor már írta a jegyzőkönyvet" - mondta az Indexnek egy alkoholt és csokit áruló nő az egyik budapesti piacon. Őt az elmúlt két évben már több alkalommal megbüntették, mert nem adott számlát a próbavásárló APEH-ellenőrnek. Ennek ellenére különösebben nem izgul azért, mert Veres János pénzügyminiszter múlt hétfőn zéró toleranciát hirdetett a számlát nem adókkal szemben. Náluk az üzletmenetbe bekalkulálták, hogy az ember néha megbukik.

Felismerhetetlen, ki a vevő és ki a próbavásárló Fotó: Barakonyi Szabolcs

Veres a július 30-ai kormányülés után jelentette be, hogy az APEH ezentúl a lehető legszigorúbb büntetést szabja ki a számlát, nyugtát nem adókkal szemben. Ez egyéni vállalkozók esetében 100 ezer, cégeknél 200 ezer forint bírságot jelent, a visszaesők üzletbezárásra is számíthatnak. A bejelentés előtti hetekben tartott APEH-razziákkor átlagosan 40-50 ezer forintra büntették a számlát nem adókat. Az ellenőröknek továbbra is megmarad a mérlegelési joguk, hogy mennyi büntetést szabjanak ki egyes esetekben, de a Veres-féle bejelentés szerint augusztustól a felső határ lesz az irányadó. Még nem tudni, hogy a miniszteri irányelvet mennyire következetesen tartják be, mert egy-egy büntetés 15 nap alatt válik jogerőssé, és ennyi idő nem telt el Veres bejelentése óta. A pénzügyminiszter 50 milliárd forint pluszbevételt vár a szigortól. A revizorok a bejelentést követő első héten azt tapasztalták, jóval többen adnak számlát, mint korábban. "A Forma-1-es nagydíjon a revizorok jelentése szerint a vendégek térdig jártak a nyugtában" - fogalmaztak kérdésünkre az APEH sajtóosztályán.

Mint Mátyás király

A fővárosi piacokon eddig is havonta többször jártak a revizorok, az egymás mellé települt árusítók a legkönnyebb célpontjai az ellenőrzéseknek. Az utcáról nyíló üzletek nagyobb biztonságban vannak, nem reprezentatív körkérdésünk tanulsága szerint oda csak néhány évente megy be egy-egy APEH-es. Az adóhivatalnál azt mondták, nem tesznek különbséget üzlet és piac között, mindenhova mennek, a nyári szabadtéri rendezvényeket fokozottan ellenőrzik. A házhoz járó szerelőkkel és más szolgáltatókkal már nehezebb a dolguk, de a hivatal szerint igyekeznek nemcsak boltokat és vendéglátókat próbára tenni.

Összesen 250 próbavásárlásra jogosult revizor járja az országot. A kereskedők szerint lehetetlen kiszúrni őket. "Olyanok, mint Mátyás király, álruhában jönnek" - mondta egy hentes, aki szerint a próbavásárló ránézésre "ugyanolyan ember, mint te vagy én". Néhány árus szerint különösen trükkösek. "Aki utoljára itt volt, nagyon udvarias volt, nem gondoltam volna, hogy ellenőr." A kifejezetten kedves és udvarias APEH-osok hírét többen is megerősítették a városban. "Aztán vásárlás után néhány perc múlva visszajött, akkor már volt egy társa is, és megnézték a pénztárgépet meg a papírokat." Az utcai boltok ellenőrzésénél is ez a taktika a jellemző: az ellenőr egyedül vásárol, aztán másodmagával visszatér. A kellemes viselkedés hatékony módszer, sok árust megtévesztett már. A másik ellenőrtípus a rohanós. "Nálunk többször is eljátszották, hogy rohannak. Odatolakodott az ellenőr a sor elejére, hogy siet, csak egy apróságot vesz, és pontosan kiszámolt pénz volt a kezében. Ha az embert még siettetik is, persze, hogy kevésbé ad számlát" - mentegette egyik lebukásának történetét egy árus. A szigorításról szóló hír őt sem hatotta meg: "Eddig is jöttek, később is jönnek, ez már csak ilyen."

Havonta többször járnak ide a revizorok

A próbavásárlás mellett más eszközeik is vannak a revizoroknak. Megnézhetik például, hogy a két leltár között elfogyott termékekről van-e bizonylat a boltban. Elvben akkor is kezdeményezhetnek eljárást, ha csak azt látják, hogy egy vásárló nem kapott számlát. Ehhez az kell, hogy a vevő együttműködjön a jegyzőkönyv felvételekor. Ez ritkán fordul elő, mert az APEH tapasztalatai szerint "a vásárlók általában elzárkóznak". A pénzügyminiszter ugyan felvetette, esetleg kötelezni kellene a vevőket, hogy egy ideig őrizzék meg a számláikat, de ez a passzív ellenállás arra utal, hogy a lakosság nem szívesen segít a revizoroknak.

Idén nyáron az árusok fele lebukott

A Veres-féle bejelentés előtti hetekben a koncentráltabb számlarazziákkor a Dunántúlon ellenőrzöttek majdnem fele megbukott. Július 19-22. között az ellenőrök "Vitorlás Akció" fedőnéven a Balatont járták körbe, és 800-szor kísértették a pénztárgépet kímélő kereskedőket. A tó környékén minden harmadik esetben maradt el a számla. A szigorításról szóló bejelentés után a revizorok visszatértek a Balaton-partra, és azt tapasztalták, hogy a Hungaroring környékéhez hasonlóan itt is hatott Veres nyilatkozata. "Jelentősen csökkent a bizonylatolási kötelezettséget elmulasztók száma" - fogalmaztak.

A "Vitorlás Akció" egyik kedves epizódja, hogy az ellenőrök egy elveszett kisgyereket is visszavittek szüleihez a strandon. Ugyanakkor egy óriáscsúszdás bosszút állt, miután megbüntették, mert az ellenőrök nem kaptak nyugtát hivatalból végzett csúszásukról. A dühös vállalkozó bezárta a csúszdát, és "köszönjék az APEH-nek" felkiáltással küldte el a szórakozva hűsölni vágyókat.

Figyeljék inkább a kínaiakat

Júniusban a Dunakanyarban volt nagy razzia, ott 100-ból 60 helyen nem adtak számlát a próbavásárlóknak. Akkor átlagosan 50 ezer forintra büntettek az ellenőrök, vagyis jóval az augusztustól érvényes irányelv alatti tételt szabtak ki.

Nem kaptunk róla számlát a Négy Sárkányban

Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára Veres bejelentése után arról beszélt, egyetért a törvények számon kérésével, de szerinte a legtöbb csalást a külföldi piacosok követik el. Név szerint kiemelte a józsefvárosi Négy Sárkány nevűt, amit a köznyelv "kínai piacként" tart számon, bár az árusok közt sok vietnami, orosz és ukrán is van.

Ugyan a nyári APEH-ellenőrzések azt bizonyították, országszerte nagyon sok kereskedő nem ad számlát, tapasztalataink szerint a Négy Sárkányban tényleg senki sem ad. Próbavásárlásunk egy 100 forintos öngyújtóra korlátozódott, amiről nem kaptunk blokkot, de az általunk megfigyelt számos tranzakció egyikénél sem láttunk példát arra, hogy az árus papírt adott volna a termék mellé. Kivételt csak a piac illemhelye képezett.