Az ingatlanügyek kedvezőtlen pénzintézeti megítélését jól mutatta, hogy már az előző év harmadik negyedévének végén az ebbe a kategóriába tartozó hitelállomány az egy évvel korábbihoz képest 17,4 százalékkal esett. Szálláshely-szolgáltatásra, vendéglátásra - tehát tulajdonképpen a turisztikával összefüggő célra - ugyanakkor ebben az időszakban még a bankok több mint ötödével többet folyósítottak.
Persze ennek értékelésekor nem árt figyelembe venni, hogy az ebbe a kategóriába tartozó hitelek a teljes hitelállománynak mintegy 2,4 százalékát teszik ki, szemben az ingatlan ennek szinte pontosan tízszeresére rúgó részesedésével. Elgondolkodtató, hogy az építőipar számára nyújtott hitelek ebben az időszakban több mint 50 százalékkal emelkedtek, így a teljes hitelállománynak már közel 6,5 százalékát képviselték 2008. október elsején.
Az igazi változás (a válság markáns begyűrűzése a magyarországi piacra) persze éppen ezt követően következett be. Ennek következtében az ingatlanhitelezés minden bizonnyal tovább zuhant, de az építőipar sem tarthatta meg elért kedvezőbb pozícióját. A szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás terén ennél ellentmondásosabb a helyzet.
Tamás Gábor, az UniCredit Bank ügyvezető igazgatója szerint 2009-ben a teljes idegenforgalmi szektor általánosságban magasabb kockázatot hordoz, mint korábban. Az ágazaton belül az UniCredit a szállodafejlesztések hitelezésében vesz részt. Tamás szerint általánosságban elmondható, hogy ezen a területen eddig is az alapos, az átlagot meghaladóan körültekintő banki finanszírozás volt a jellemző.
Az idegenforgalmi fejlesztések területe heterogén, és az egyes területeket - például a budapesti ötcsillagos szállodákat, a low budget hoteleket vagy a vidéki idegenforgalmi célokat - más-más okból és vélhetően különböző mértékben érinti majd a visszaesés. Az UniCredit - hangsúlyozta - az idén is folytatja a hitelezést az idegenforgalmi területen, megtartva az általánosnál konzervatívabb hitelezési gyakorlatát.
A szállodafejlesztések elmaradása az OTP Bank szakértői szerint sok esetben a csökkenő kihasználtság miatti várhatóan alacsonyabb árbevétellel, illetve a megnövekedett fejlesztési, működési és finanszírozási költségekkel magyarázható, ami egyértelműen negatívan hat a projektek megtérülési esélyeire, a problémamentes adósságszolgálat teljesítésére. A legnagyobb magyar bank ezzel együtt - mint kifejtették - továbbra is fontosnak tartja az iparág fejlesztését, így minden turisztikához kapcsolódó fejlesztési hitelkérelmet egyedileg vizsgál meg és megfelelő feltételek esetén lehetőséget teremt a finanszírozásra.