További Magyar cikkek
Senki sem tudja megszorítani a British Landet Európában – derül ki a holland Europe Real Estate (ERE) Publishers BV ez évi, a tőzsdén jegyzett ingatlanos vállalatokat rangsoroló összesítéséből. A szigetországi vállalat évek óta úgy gyarapítja portfólióját, hogy még be sem lépett a kontinentális piacra. Ha nem is kihívója, de gyors megközelítője néhány spanyol, holland, olasz és francia ingatlanbefektetési társaság.
Az első 100 cég közül 15 közvetlenül vagy közvetve már jelen van a magyar piacon.
Már most is az élbolyban
A londoni vagy a bécsi (esetleg a varsói) parkettre készülő TriGránit csoport már most tagja lehetne az európai elitklubnak, hiszen portfóliójának értéke alapján, ami körülbelül 2 milliárd euró, beférne az első ötvenbe. A néhány év múlva tervezett börzei megjelenés utáni összesítésben bizonyosan előkelő helyet foglalhat el a csoport, hiszen a már befejezett projektekből származó készpénz körülbelül négyszer-ötször akkora befektetési potenciált jelent - mondta Szabó Zsolt beruházási vezérigazgató.
A magyar többségi tulajdonú ingatlanfejlesztő nagyvállalatban tavaly 400 millió euróért vásárolt 25 százaléknyi részesedést az idei listán 15. osztrák Immoeast, elismerve: nagy növekedési potenciált lát a cégben, és ezáltal saját terjeszkedését is sikeresebben folytathatja a kelet-közép-európai térségben. Akkor a társaság azt közölte, hogy a vásárlás nyomán a TriGránit értéke 1,6 milliárd euró lett.
Tízéves története alatt a csoport eddig 2 milliárd euró értékű fejlesztést hajtott végre, ezek egy részét már eladta. Jelenleg 12 térségbeli országban 30 különböző beruházást végez, azok összértéke meghaladja a 8 milliárd eurót. A közelmúltban vegyes vállalatot hozott létre az orosz Gazprombank-Invest céggel, és több év alatt 5-10 milliárd eurós befektetést hajt végre több orosz városban.
Itthon magasan a legnagyobb
Más magyar tulajdonú ingatlanos tőzsdei vállalat egyelőre nem közelíti meg a TriGránitot. Sokkal kisebb portfólióval, de lendületesen fejlődik a BÉT-en lévő BIF és a tavaly megalakult Graphisoft Park. A BÉT-re heteken belül befut a teljes lista alapján a 88. helyen álló Orco Property Group. A térségünkre szakosodott luxemburgi társaság már ott van a luxemburgi, a párizsi és a prágai tőzsdén, de terjeszkedéséhez szükségesnek látta a budapesti és a varsói megmérettetést is. Előzetes nyilatkozatai szerint legalább 100 millió eurót szeretne begyűjteni a két tőzsdén való megjelenés alkalmából.
A pénzpiacok környékét, köztük a Londoni Értéktőzsdén (LSE) az alternatív befektetési piacot (AIM) más, Magyarországon igen aktív vállalatok is felfedezték. Az új építésű magyarországi lakások fejlesztői között jelentős szerepet játszó izraeli Engel Group 1,5-2 milliárd euróra számít az AIM-en. A társaság itteni projektjeinek értéke meghaladja a 110 milliárd forintot. Az osztrák tulajdonú és eddig főleg az iro-daberuházásairól ismert Ablon Group a közelmúltban jelent meg Londonban egy 87,5 millió angol fontos kibocsátással.
Az Ablon portfóliójának becsült összértéke a 2006. szeptember 30-i állapotot figyelembe véve a King Sturge által készített független értékelés szerint 405,8 millió euró. Részben azért is vonzódnak az AIM-hez a kis és közepes tőkeerejű vállalatok, mert a tagság feltételei egyszerűbbek, mint az LSE felsőházának elvárásai. Alapfeltétel a jó növekedési kilátás, de nem kötelező a nyereségesség. Utóbbit persze ellenőrzik, és a kilátások alapján két-három éven belül hozni kell a profitot.