Fantom-Tesco a hálószobától tíz méterre

Gödöllő és Kunszentmiklós után újabb fantomáruházra bukkantunk, ezúttal a Pest megyei Gyömrőn. A város északi részében december közepén nyílt volna meg a hipermarketlánc áruháza, de a szomszédok megakadályozták. Az építkezés során elszenvedett káraikra, elmaradt beruházásokra, bepiszkolódott falakra panaszkodnak. Kártérítés helyett azonban csak jótanácsot kaptak: ha nem tetszik a faluk, sikálják tisztára körömkefével.

Gyömrőn, ahogyan megérkezünk a 4-es főút felől, már a település központja előtt látjuk a villanypóznára szerelt reklámtáblát: a körforgalomból Mende felé kell kihajtanunk, és ott találhatjuk a Tescót ötszáz méterre. Néhány száz méter múlva már csak négyszáz méternyi utat ígérnek, aztán, becsléseink szerint nagyjából egy kilométer múlva már ott is az áruház.

Decemberben nyitott volna

Fotók: Huszti István
Fotók: Huszti István

Amely Kunszentmiklósról ismerős látványt nyújt. A nyitvatartást jelző tábla üres, a parkoló úgyszintén, a parkolóba vezető bejáratnál, betontömbökön a felirat: az áruház zárva van. Holott december közepén egyszer már úgy volt, hogy megnyitják, mondja az áruház mögötti utcában egy biciklijét, és azon két Plus-os bevásárlószatyrot toló asszony.

Valóban, a kivitelező ősz végén adta ki a kész épületet, decemberben, még karácsony előtt tervezték az üzet megnyitását – nyilatkozta az Indexnek Hardy Mihály, a Tesco szóvivője. A szükséges engedélyek azonban nem emelkedtek jogerőre, így nem tudtak megnyitni.

Miután megkapták az összes szakhatósági engedélyt, az önkormányzat azonnal, tehát még decemberben kiadta a használatbavételi engedélyt – tudtuk meg a gyömrői önkormányzat sajtóreferenstől. Hauser Antal elmondta, Gyömrőn az a pletyka terjedt el, hogy lejárt szavatosságú termékeket lehet kapni a még meg sem nyitott üzletben. Az önkormányzat megkereste az ÁNTSZ-t, de ők az ilyenkor szokásos ellenőrzés alatt semmilyen szabálytalanságot nem találtak. Ki is adták a szakhatósági engedélyt.

A Tesco, mint postás

Az önkormányzat december 12-én adta ki a megnyitáshoz szükséges engedélyeket. A biciklis asszony erről nem tud, de azt hallotta, hogy a boltot december 14-én meg akarták nyitni. Bepakolták az árut, mindent előkészítettek, itt voltak egy csomóan, de az áruház mégsem nyílt meg. Ő örülne neki, mert akkor nem kellene olyan messzi bevásárolnia, mint most, de megérti azokat, akik nem akarják a boltnyitást, mert "valami szörnyű, mit műveltek velük, amikor itt építkeztek".

Hauser tájékoztatása szerint a Tesco decemberben felajánlotta, hogy maguk kézbesítik az erről szóló határozatot a szomszédoknak, akik a levelet átvéve, és azt aláírva lemondanak későbbi fellebbezési jogukról. De nem jártak sikerrel, így arra kérték az önkormányzatot, hogy hivatalosan, tértivevényes levélben értesítsék a környéken élőket. Az önkormányzat ezt december 14-16 között ezt meg is tette.

A tértivevények azonban január elejéig nem értek vissza, így az önkormányzat az év első munkanapján ismét kipostázta azokat. Egyelőre tehát nem lehet tudni, hogy ki vette át a levelet, és ki nem. Az utcában mindenesetre azt beszélik, hogy kezdetben négy család tiltakozott a beruházás ellen, és még mindig van legalább két ház, ahol nem írták alá. (A helyiek úgy tudják, volt olyan ház, ahol az egyik családtagnak munkát ajánlottak; azóta nincs kifogásuk a beruházás ellen.)

Az egyik házban egy idős néni él, de "most a lábtörése miatt a gyerekeinél van benn, Pesten" – mondja a néni szomszédja, így nem várható, hogy ők egyhamar aláírnak. A néni másik szomszédjában lakó család sem írt alá, "de én meg is értem F.-éket, amiket velük, a házukkal csináltak".

Por, kosz, repedések

A család nincs otthon, végül telefonon tudunk beszélni F.-nével. "Felháborító az, ami itt történt. Az építkezés előtt kellett volna egy állapotfelmérést csinálni, de nem volt ilyen, csak augusztus végén jöttek ki, amikor már készen voltak mindennel" – panaszkodik az asszony. Egész nyáron hatalmas porban éltek, "néha napokig nem tudtunk kimenni a kertbe". A négy éve épített, világos festésű házat összepiszkolták, és még nem is ők jártak a legrosszabbul: "nyáron napokig döngölték itt a földet, a szomszéd néni régi házán meg is lehet nézni a repedéseket".

F.-né azt mondja, amikor panaszkodtak, a kivitelezőtől azt a választ kapták, hogy a házuk csak női szemmel nézve piszkos, és egyébként is, "ha nem tetszik, sikáljuk tisztára egy körömkefével". Ha azzal nem is, nagy nyomású vízzel próbálták megtisztítani, de sikertelenül. Kifogásolják azt is, hogy a hálószobájuktól tizenegy méternyire van az áruház, és kerítést is nekik kellett építeniük, holott "az eredeti terveken még a bolt által telepített fasor is szerepel".

Kártérítést szeretnének

"A ház kifestése egymillió forintunkba került, természetes, hogy kártérítést szeretnénk kapni" – mondja F.-né, hozzátéve: sem a kivitelező, sem a Tesco nem hajlik a megegyezésre. Viszont decemberben a munkahelyén, majd az esti órákban a lakásán is keresték őket, hogy írják alá a határozatot, ők azonban erre nem hajlandók. "Megértem, hogy sokan szeretnék, ha kinyitna a bolt, de higgye el, akárki itt lakna, az sem tenne másként" – mondja az asszony.

Hogy a tiltakozást meddig tudják folytatni, F.-né nem tudja, de azt igen, hogy addig nem adják fel, amíg az elszenvedett kárukat meg nem téríti valaki. Az önkormányzatnál azt mondták: amint minden szomszéd átveszik a leveleket, és ezzel tudomásul veszi a határozatot, a használatbavételi engedély jogerőre lép. Hardy Mihály azt mondta: most úgy gondolják, márciusban nyithat meg a gyömrői Tesco.