További Magyar cikkek
A szállodaipari, idegenforgalmi szakma kezdeményezte a szállásdíj kedvezményes áfakulcsba való átsorolását. A kérdés azonban egyelőre nincs napirenden. Legalábbis ezt jelezte a Világgazdaságnak a Pénzügyminisztérium. Pedig – érvelnek az idegenforgalmi szakemberek – a jelenlegi helyzet súlyos versenyhátrányt jelent a magyaroknak, miután nálunk az EU-n belül a legmagasabbak között van a szállásdíj-szolgáltatást, illetve vendéglátást terhelő áfa.
Ráadásul ez egy darabig így is marad, ha nem lépnek Magyarországon. Ugyanis nem éltünk az uniós csatlakozási derogáció meghosszabbításával, s nem kértünk mentességet kedvezményes kulcs alkalmazására. Pedig az Európai Bizottság épp az elmúlt napokban hosszabbította meg 2010 végéig a kedvezményes áfa alkalmazásának a lehetőségét Csehország, Ciprus, Málta, Lengyelország és Szlovénia számára néhány áru és szolgáltatás vonatkozásában. A Pénzügyminiszterek Tanácsa (Ecofin) pedig jóváhagyta, hogy Lengyelország, Ciprus és Szlovénia továbbra is kedvezményes áfakulcsot alkalmazzon az éttermi szolgáltatásoknál. Így e tevékenység az EU 27 tagállamából továbbra is 11-ben élvezi a csökkentett forgalmiadó-elvonás előnyeit.
A turizmus versenyképessége szempontjából fontos, hogy a tagállamoknak lehetőségük legyen a kedvezményes áfakulcs alkalmazására a szállodai és éttermi szolgáltatásoknál – közölte a Világgazdasággal Niklai Ákos, a Hotrec (az Európai Unió Szállodai, Éttermi és Kávéházi Nemzeti Szövetségeinek Konföderációja) vezetőségének tagja, az áfa-munkabizottság vezetője. A helyzet súlyos versenyhátrányt jelent Magyarországnak versenytársaihoz képest. Niklai hangsúlyozta, hogy hazánkban a devizakitermelő, -exportáló ágazatok közül csak a turizmusban alkalmaznak általános forgalmi adót, amely így gátolja a turizmus exportéhoz hasonló szárnyalását. Ezért a Magyar Szállodaszövetség (MSZ) helyzetértékelését megtárgyalva az Országos Idegenforgalmi Bizottság javasolta az önkormányzati és területfejlesztési miniszternek, hogy kezdeményezze a szállásdíj áfájának kedvezményes kulcsba való átsorolását.
Az MSZ számításai szerint példaképpen egy 15 százalékos áfacsökkentés a 2006. évi 107,6 milliárd forint szállásdíjbevételt figyelembe véve 16,1 milliárdos bevételkiesést jelentene a költségvetésnek. Összehasonlításként: ugyanebben az évben a terület kettős könyvvitelt vezető vállalkozásai 14,6 milliárd forint adózás előtti eredményt értek el. S a várakozások szerint az idén lényegesen romlott az ágazat jövedelemtermelő képessége. Ez a szám utal a szektor megcsappant vállalati szintű jövedelemtermelő képességére a jelenlegi elvonások mellett. Köztudott, hogy ebben az ágazatban a nagyvállalatok mellett igen nagy a kkv-k száma, sok turisztikai cég súlyos jövedelmezőségi, stabilitási gondokkal küszködik a magas áfa- és adóterhek, a vendégekre át nem hárítható költségnövekedés (energia, élelmiszer), a megerősödött forintárfolyam következtében. A magyarországi szállásdíjbevételek háromnegyede származik külföldről, az árakat euróban ajánlják ki, ám a kiadások forintban jelentkeznek.