Az utolsó jó tőzsdeév jöhet

2007.01.25. 08:38
Az elmúlt században több olyan, a hetes szám jellemezte év volt, amikor a piacokat valóságos gazdasági földrengések sújtották, vagy az ezekben az években keletkezett folyamatok kedvezőtlenül befolyásolták a következőket – mondja a volt tőzsdeelnök. Jaksity György szerint hazánkban kevés a hosszú távra tervezni képes vállalat, de a nemzetközi piacok is visszaeshetnek ettől az évtől.

Habár a tőzsde és a befektetési szolgáltatók mindent megtesznek és az állam is tesz lépéseket annak érdekében, hogy börzei megjelenésre ösztönözze a társaságokat, nem nagyon mutatkozik náluk a tőzsdére meneteli hajlandóság. Így a korábbi hírekkel ellentétben „az idén nincs bizodalom abban, hogy a Concorde Értékpapír Zrt. közreműködjön új részvények tőzsdei megjelenésében” – mondta a Világgazdaságnak Jaksity György, a befektetési szolgáltató ügyvezető igazgatója.

Nem kedvező a környezet

Szerinte éppúgy, mint az elmúlt hat évben, most sem kedvez a hazai környezet a tőkepiacnak, habár mostanra a magyar „gazdaságpolitika a józanság útjára lépett, deklaráltan nem akarja a növekedést a megalapozatlan belföldi fogyasztás, a magas államháztartási deficit árán fenntartani, hanem például az export, a beruházások erősítését szorgalmazza” – mondta a Concorde vezetője.


Jaksity szerint azonban a Magyarországon működő vállalatok még mindig nincsenek abban a helyzetben, hogy biztosan tervezhessenek hosszú távra, és ez is akadálya annak, hogy a cégek a tőzsdén keressenek friss tőkeforrást. A volt tőzsdeelnök szerint legfeljebb még tíz olyan társaság van Magyarországon, amely tőzsdeérett, ám ezeknél sem mutatkozik nagy hajlandóság a megjelenésre.

Az előttünk álló időszak legnagyobb gondját abban látja, hogy a hazai nehézségek orvoslását éppen most kell megkezdeni és végrehajtani, amikor vélhetően viszszaesik a globális gazdasági növekedés üteme, sőt akár komolyabb recesszióba is kerülhet. Szomorú, hogy miközben az elmúlt négy-öt évben a világszerte az elmúlt száz év egyik legjobb konjunktúráját élveztük, Magyarország mindezt nem vagy csak annyira tudta kihasználni, hogy azzal elkendőzze a belső, strukturális gondokat.

Komoly korrekció követheti a forinterősödést

A meghirdetett reformintézkedések, az újak meghozatalára mutatkozó eltökéltség egyik „jutalma” az, hogy a forint jelentősen megerősödött, jóval nagyobb mértékben, mint azt bárki is hitte volna a piacon. Eddig „túl sok reform nem történt, a meghozott intézkedéseknek még nem látszik – bár becsülhető – az eredménye, így a forint megelőlegezte a bizalmat” – mondja Jaksity György, aki szerint rövid távon tovább erősödhet a magyar deviza, ám később – különösen a világpiaci helyzet romlása esetén – komolyabb korrek-ciók is bekövetkezhetnek. Az irány jó, de a tempó túl gyors – teszi hozzá a forint erősödésével kapcsolatban.

Lehet, hogy a világ összes tőzsdéje – és így a magyar is – az utolsó jó évet zárja – mondja az igazgató, aki szerint kifulladóban van a piac – növekedési potenciálja, a konjunktúra évei után egy nagyobb felfelé húzást követően korrekció, majd a lassulás évei következhetnek.

Veszélyes hetesek

Jaksity György – aki nemcsak közgazdászként, részvénypiaci szakemberként szerzett nevet magának, hanem a pénz természetéről írt könyv szerzőjeként mint gazdaságfilozófus is ismertté vált – rámutat egy furcsa összefüggésre: az elmúlt században több olyan, a hetes szám jellemezte év volt, amikor a piacokat valóságos gazdasági földrengések sújtották, vagy az ezekben az években keletkezett folyamatok kedvezőtlenül befolyásolták a következőket. Példaként az 1997-es távol-keleti deviza-, majd tőzsdei és gazdasági válság által sújtott esztendőt említi, amelynek az egyik következménye az volt, hogy 1998-ban összeomlott az orosz piac, és kevesen múlt, hogy nem alakult ki komolyabb globális válság.

A reálfolyamatokat nézve megemlíti: „Éppen idejében állt meg a globális árupiac »túlnövekedése«, még azelőtt, hogy a dotkom, illetve az IT-szektorban a múlt század vége felé tapasztalt lufi kipukkanásához hasonló történések következzenek be.” Véleménye szerint az eddig tapasztalt hatalmas árupiaci árnövekedést már nem lehet fenntartani, ugyanakkor a gyorsan fejlődő Kína, India és az őket követő kisebb országok – például Vietnam – további gazdasági expanziója meggátolhatja a nyersanyagpiacok tartós visszaesését.

Az adóterhek is nőnek

„Mi döbbennénk meg a leginkább azon, ha az idén is a tavalyi, tavalyelőtti évet jellemző növekedést produkálná a Concorde” – mondja. A régió első tíz befektetési szolgáltatója közé tartozó társaság 2006-ban hatmilliárd forint fölötti árbevételt, 1,9 milliárd adó utáni profitot realizált. Jaksity György a globális lassulás és az hazai adóterhek növekedésének hatásával magyarázza pesszimista véleményét.

„Ha növekednénk is, ezt a növekményt az adóterhek semlegesítenék, s ezek visszahúzó hatása akár 15 százalékos is lehet” – fejti ki a vezető. „Mi továbbra is kiemelten kezeljük a lakossági szektort, célunk ennek további fejlesztése, de nem az online brókerkedés erősítésével, mert ezt a területet csak veszteségesen vagy gyenge színvonalon lehet működtetni, és a Concorde-nál egyik sem elfogadható.”