További Magyar cikkek
Az ausztrál Wildehorse magyarországi cége, a Wildhorse Energy Hungary Kft. összesen hét jogadományt kért arra, hogy uránércet kutasson hazánkban. A kutatások Tolna és Baranya megyében több mint ötven települést érintenének, köztük olyan turisztikai szempontból meghatározó helyeket, mint Orfű vagy a boráról is híres Mőcsény, továbbá a Gemenci-erdő közelében lévő Bátaszék és térsége.
Titkolózik a kormány?
Az ausztrál cég közleménye miatt három civil szervezet, a Társaság a Szabadságjogokért, a Védegylet és az Energia Klub nyílt levelet írt a bányászatot is felügyelő Kóka János gazdasági miniszternek. A lapunkhoz is eljutott levélben azt írják: "Különösnek tartjuk, hogy egy ilyen nagy jelentőségű, az eljövendő nemzedékek sorsát alapvetően befolyásoló ügyről a kormány eddig semmilyen tájékoztatást nem adott, és egy külföldi honlapról kell tudomást szereznünk a készülő beruházásról."
A civil szervezetek értelmezése szerint kizárólagos kutatási jogot a koncessziós és a bányászati törvény szerint csak pályázat után lehet elnyerni. A nyílt levél íróit egyebek mellett az érdekelte, mikor és milyen jogokat kapott a Wildehorse, van-e ezek között koncessziós jog, és ha igen, akkor ahhoz pályázati dokumentációt csatolt-e az ausztrál társaság. A civil szervezeteket az is érdekelte, tervezi-e a kormány a Pécs környéki uránbánya újbóli megnyitását, tárgyalnak-e a Wildehorse-szal további koncessziós jogokról.
Hét engedélyt kértek, egyet kaptak
Az ausztrál vállalat két magyarországi cége, a Wildhorse Energy Hungary (WEH) Kft. és a Wildhorse Resources (WR) Kft. összesen hét területre kért kutatási jogot, vagyis ennek első lépéseként úgynevezett jogadományt - közölte a gazdasági minisztérium. Ebből a hétből a WEH öt jogadománya már jogerős - a WR további két tervének jogadománya még nem -, az alapján elkészítette az úgynevezett műszaki üzemi tervet.
A térképen az alábbi településeket nem tudtuk feltüntetni:
Bátaszék, Decs, Dinnyeberki, Dunaszekcső, Ibafa, Mánfa, Maráza, Nagyváty, Sárpilis
Ebből az öt tervből eddig még csak egyet bíráltak el, ez alapján Dinnyeberki, Ibafa, Nagyváty térségében kaptak kutatási jogot. A terület Pécstől északnyugati irányban fekszik, nagyjából 15 kilométerre a baranyai megyeszékhelytől. Ezenkívül még továbi 47 települést érint a másik hat megigényelt jogadomány (ezek listáját cikkünk végén ABC-sorrendben találja).
A minisztérium közölte azt is: az ausztrál érdekeltségű cégeken kívül volt még egy kérelmező, ám őt elutasították. Az a tatabányai magánszemély ugyanis olyan területre - Pécs, Orfű környékére - jelentkezett, amelyre akkorra már kérelmet nyújtott be a WildeHorse. Ugyanazon a területen korábban a szintén tatabányai GTN Humánerő Kft.-nek is volt kutatási engedélye, ám az lejárt, és a GTN bányatelek megállapítását nem kérte, kutatást nem végzett, közölte a minisztérium.Nincs koncesszió
A GKM azt is közölte: a kutatási engedélyeket úgynevezett hatósági engedélyezési eljárásban adták ki, így nincs szó koncesszióról, sem ahhoz kapcsolódó pályázatról. A hatósági engedélyezés "nem keverhető össze a koncesszióval, minthogy előbbi nyílt területeken, utóbbi zárt területeken alkalmazandó. Radioaktív ércre jelenleg az ország egész területe nyílt, tehát a kutatás nem koncesszióköteles, csak hatósági engedély kell hozzá" - olvasható a minisztérium válaszában.
A minisztérium azt is közölte: a Pécs környéki uránbányát nem akarják újranyitni. A terület rendezéséről szóló, idén júliusban elfogadott kormányrendelet szerint 2008 végéig a teljes területet rekultiválni kell. Erre a költségvetésből összesen nagyjából 20 milliárd - idén ebből 400 millió - forintot költenek.
Az ausztrálok egyébként ősszel megkeresték a pécsi önkormányzat vezetőit, akiket tájékoztattak kutatási céljaikról. Tasnádi Péter polgármester azonban a pécsi közgyűlés november eleji ülésén azt mondta: aggályosnak tartja az elképzeléseket, mivel a komoly bányászati múlt ellenére Pécsnek és környékének hosszú távú fejlesztési elképzelései nem a bányaiparra, hanem a turizmusra koncentrálódnak.