A legjobb cégek Magyarországon

2007.09.12. 15:25
Előző éves teljesítménye alapján a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt.(BIF), az FHB és az OTP került a 2007-es magyarországi vállalati teljesítményrangsor (Shareholder Value Performance Analysis) első három helyére.

Az elmúlt három év mutatóit vizsgálva a legstabilabb pozitív teljesítményt az FHB, az OTP és a Mol produkálta. Az elemzés az osztrák Contrast tanácsadó csoport által az elmúlt évtized alatt kifejlesztett és alkalmazott módszertan alapján készül, és a tartós vállalati teljesítménynövekedést vizsgálja. A tartós teljesítménynövekedésre alapozva előrevetíti, melyek a legígéretesebb, a tőzsdén is szereplő magyar vállalatok.

Gazdasági hozzáadott érték aránya Saját tőke megtérülés Részvénytulajdonosi hozam
Vállalati éves növekedés
1. Elmü FHB Fotex Pannonváltó
2. Zwack OTP Émász Econet
3. Mol Mol BIF FHB
4. BIF Zwack Egis BIF
5. Émász Elmü Mol OTP

Az osztrák csoport Ausztriában már kilenc éve végzi és publikálja a piac eredményeit, 2007-ben azonban, első alkalommal, a csoport magyar irodája hazánkra vonatkozóan is elkészítette a vállalati teljesítményrangsort, a legígéretesebb cégek listáját. Az elemzést kizárólag a tőzsdén is jegyzett vállalatok körében végzik, hiszen a hiteles és összehasonlítható vállalati adatok ennél a csoportnál állnak teljes körűen rendelkezésre. Az elemzés során az elmúlt három év adatait használják fel, és a gazdasági hozzáadott érték aránya (spread), a sajáttőke-megtérülés (return on equity), a részvénytulajdonosi hozam (total shareholder return) és a vállalati éves növekedés (annual growth) adatait vizsgálják.

A vállalati teljesítményrangsor előremutató értékelés az elmúlt időszakra vonatkozóan, amely kizárólag a vállalatok publikált adataira épül. Figyelembe kell venni, hogy ezen mutatók mellett bizonyos körülmények – például a tulajdonosi struktúrában bekövetkező változások, a szabályozási környezet változásai, a versenytársak piacot alakító lépései – mind befolyással lehetnek egy vállalat értékére. A most elkészült elemzés arra adhat választ, melyek voltak azon cégek, amelyek vezetése az elmúlt években a legmegfelelőbben használták ki erőforrásaikat, a piac adta lehetőségeket.

A Contrast Management-Consulting csoport az osztrák és a magyar piac elemzésén kívül a régió országai közül a román piac elemzését is elvégezte. A három ország listán szereplő vállalatainak összehasonlításában a részvénytulajdonosi hozam magasan kiugró Románia esetében, Ausztria azonban így is a legjobb mutatókkal rendelkezik a teljesítményérték, a hozzáadott érték teremtésében, vagyis a rendelkezésre álló tőkét az osztrák vállalatok hatékonyabban és profitálisabban használják fel, mint a magyarok vagy a románok. A vállalati növekedés mutatójában minden vállalati sávban Magyarország messze lemarad a régiós szomszédok mögött.

Az elemzésből kitűnik, hogy a vizsgált magyarországi cégek ötöde magasabb részvényhozamot biztosított tulajdonosának, mint ami a cég által elért teljesítményérték mutatók alapján elvárható lett volna. A cégek által elért növekedés és a kapcsolódó teljesítménymutató tekintetében az osztrák cégek 70 százaléka átlag feletti értékteremtő kategóriába esik, ez nálunk csak 37,5 százalék, míg az átlag alatti növekedést és teljesítményt nyújtó cégek között Ausztriában a legjelentősebb cégeknek csak 12 százaléka található. Magyarországon ez az arány eléri a 25 százalékot.

Összességében elmondható, hogy a régiós összehasonlítás alapján a magyar vállalatoknak értékteremtő képességük fejlesztésére kell koncentrálniuk. Ennek egyik eszköze lehet a Nyugat-Euróbában elterjedt és alkalmazott vállalatmenedzsmenti technikáknak tudatosabb használata.