Szakemberhiány a régióban

2007.09.28. 07:49
A kelet-közép európai térség országai nem használják ki eléggé a gazdasági növekedést az államháztartás rendbetételére, ráadásul a foglalkoztatottsági problémák miatt nem is biztos, hogy fenntartható az ütem &ndas; figyelmeztet a Világbank.

A kelet-közép-európai országoknak növelniük kell a foglalkoztatottságot, mert e nélkül lassulhat a gazdasági növekedésük - figyelmeztet a Világbank. A tíz új EU-tagállamról kiadott legfrissebb jelentésében a nemzetközi pénzügyi szervezet fontos feladatnak nevezi az egyre súlyosabb szakemberhiány kezelését.

Az utóbbi évek dinamikus gazdasági növekedésének köszönhetően a térség legtöbb államában érezhetően csökkent a munkanélküliség: Lengyelországban például az elmúlt négy évben húszról 12 százalékra mérséklődött a regisztrált állástalanok aránya. Az aktív népesség aránya azonban még mindig túlságosan alacsony, ebben a szociális juttatások magas szintje is közrejátszik, hiszen így az emberek nem igazán érdekeltek a munkavállalásban.

A szakemberhiányt súlyosbítja, hogy a munkanélküliek - különösen az idősebbek - képzettsége nem felel meg a cégek elvárásainak. A piacképes tudással rendelkezők pedig az utóbbi években egyre nagyobb számban a nyugat-európai országokban vállaltak munkát - teszi hozzá a Világbank. Mindez oda vezet, hogy a reálbérek gyorsabban növekednek, mint a termelékenység szintje. A keresetemelkedés növeli az inflációs nyomást, ehhez a világpiaci élelmiszerárak megugrása és egyes térségbeli valuták gyengülése is hozzájárul.

A régió problémái közül a most kiadott jelentés a legtöbbet a folyómérleg-hiánnyal foglalkozik. Az elemzők szerint az új EU-tagok eddig alig érezték meg a világpiaci hitelválságot, de a nagy folyómérleg-hiányt felhalmozott államok - elsősorban Bulgária és Lettország - helyzete ingatag. Ha a nyugati világban a hitelkínálat szűkülése nyomán csökken az importkereslet és a tőkekivitel, akkor ezek az államok súlyos problémákkal kerülnek szembe.

A jelentés szerint aggasztó, hogy a térség kormányai nem használják ki eléggé a gyors gazdasági növekedés kínálta lehetőséget az államháztartási hiány csökkentésére. A vizsgált országok felénél a fiskális lazítás jeleit tapasztaljuk - mutat rá a bank.