A kormány konzervatív, de vannak kockázatok

2007.04.18. 16:42
Nagyobb inflációt és kisebb államháztartási hiányt vár a korábban tervezettnél az idei évre a kormány – jelentette be Veres János pénzügyminiszter. Az elemzők szerint nem történt meglepetés: a 2007-es büdzsét jellemző óvatos, konzervatív kormányzati becsléseknek, az alultervezett inflációnak köszönhetően lesz kisebb a hiány. A kormány jövő héten küldi el Brüsszelbe újabb konvergenciajelentését.

Két makromutatóban lát indokoltnak módosítást a kormány a tavaly decemberben benyújtott konvergenciaprogramhoz képest: az egyik az idei éves inflációs prognózis, amely 6,2 százalékról 7-re emelkedik. A másik az államháztartási hiány GDP-arányos mértéke, amely a 6,8 százalékos törvényi előirányzatról 6,6-ra, azaz a Pénzügyminisztérium által egy hónapja jelzett 6,7 százaléknál is alacsonyabbra mérséklődik.

A tavalyi előzetes eredményszemléletű államháztartási hiány Veres mai bejelentése alapján 9,2 százalék lehetett, szemben a 10,1 százalékos hivatalos prognózissal. A 9,2 százalékos deficitadat még nem tekinthető véglegesnek.

Mi miért módosult?

Az idei évi inflációs prognózis emelését az első három hónapban látott, a korábban vártnál magasabb inflációs értékek tették szükségessé Veres elmondása szerint. De hangsúlyozta, az áremelkedési ütem magasra ugrása csak átmeneti. Év végére a tárca arra számít, hogy az éves alapú fogyasztói drágulás üteme 4-4,5 százalék körülire mérséklődik.

Veres jelezte: a kormány mai ülésén foglalkozott az idei 2,2 százalékos GDP-növekedési prognózis módosításának témájával is. "Magam is osztom a véleményt" - mondta azzal kapcsolatban, hogy az elemzők jellemzően 0,2-0,4 tizedszázalékkal gyorsabb növekedést jósolnak. A kormányzati prognózis módosítása leghamarabb csak az idei első két negyedévi GDP-növekedési tényadat ismeretében következhet be. A pénzügyminiszter jelzése szerint a beruházás és a lakossági fogyasztás területén mutatkoznak olyan kockázatok, amelyek még nem teszik lehetővé a GDP-prognózis módosítását.

A 2007-es államháztartási hiányszám 0,2 százalékpontos csökkentésének oka a pénzügyminiszter szerint "részben a kisebb kamatkiadások, részben a magasabb adóbevételek és a részben a magasabb nyugdíjkiadások".

Nem meglepetés

Érthető és indokolt a kormányzati tervszámok módosítása - mondta az Indexnek Bartha Attila, a Tárki-Kopint kutatási igazgatója és Török Zoltán, a Raiffeisen vezető elemzője. Mindketten a kormány által megtartott 2,2 százalékos idei növekedési adat túlszárnyalására is számítanak.

A szakértők a konzervatív tervezéssel magyaráztak a módosításokat. Az inflációról már az első bejelentésekor tudni lehetett, hogy irreálisan alacsony pénzromlási ütemmel számol a kormányzat - mondta Török Zoltán, kiemelve: éppen a magasabb inflációnak köszönhetően befolyó magasabb adó-, elsősorban áfabevételeknek köszönhetően csökkenhet a költségvetési hiány.

A korábbi évek után most szükséges pluszban hitelességet szereznie a kormánynak, így indokolt volt és maradt az óvatos tervezés - mondta Bartha Attila. Mindkét elemző a kormányzati prognózist, a 2,2 százalékot érdemben meghaladó GDP-növekedést vár, ám Bartha Attila jelezte, éppen a konzervatív tervezés miatt nem baj, hogy nem módosították az irányszámot.

2008 még OK, de vannak kockázatok

A 2007-es mellett a 2008-as államháztartási folyamatokat is biztosítottnak látják a szakértők, kockázatok azonban vannak. Török Zoltán ezzel kapcsolatban azt emelte ki, tény, hogy erre az időszakra vonatkozóan egyelőre nem látszik, milyen reformokkal szorítaná tovább a hiányt a kormány. Mindaddig tartani kell a választási költségvetéstől, a büdzsé felpuhításától, amíg nem születnek ezt direkt tiltó, a költségvetési tervezésbe automatizmusokat helyező fiskális szabályok.

Bartha Attila a növekedést húzta alá a kockázatok közül. Egyfelől, ha növekedés is kedvezőbb lesz a kormányzati prognózisnál, ahogy a szakártők számítják (jellemzően 2,5-3 százalék közötti várakozások vannak), akkor az idei hiány még alacsonyabb kell legyen. Ha viszont a növekedés elmarad a várakozásoktól, amire a csökkenő beruházások, a fogyasztás visszaesése miatt van esély, az hosszabb távon vetíti előre, hogy a GDP-bővülés elmarad a várttól, és tartósan alacsonyabb növekedési pályára kerülhet a gazdaság.