Veres elvárja, hogy az ellenőrök visszatérjenek a tett színhelyére

2007.07.30. 14:44
Ötvenmilliárd forintos többletbevételt vár a Pénzügyminisztérium a feketegazdasággal összefüggõ szabálysértések szigorúbb ellenõrzésétõl, illetve attól, hogy a hatóságokat a törvényi keretek között a jelenleginél szigorúbb bírságolásra biztatják. Öt szervezetet létszámmal is megerõsítenek, augusztustól a zéró tolerencia jegyében kíván fellépni a kormány.

A kormány nagyobb sebességre kapcsol a feketegazdaság és a fogyasztók megkárosítása elleni küzdelemben, ezért összesen 2372 fõvel bõvíti öt olyan állami szervezet – az APEH, a vámõrség, a Magyar Államkincstár, a Kormányzati Ellenõrzési Hivatal és a munkaügyi felügyelõség – létszámát, amelyeknek kiemelt szerep jut a fehérítésben – jelentették be hétfõn a kormányszóvivõi tájékoztatón. A létszámfejlesztésekre idén és jövõre kerül sor.

Elkeserítõ eredményeket hoztak az elmúlt idõszakban végzett ellenõrzések, a nyugtaadással kapcsolatos szabályokat minden második ellenõrzött vállalkozás megszegte – mondta Veres János pénzügyminiszter. Kiderült az is: noha a törvény szerint a bírság magánszemélyek esetében százezer, vállalkozások esetén kétszázezer forint is lehetne, a kiszabott mértékek átlagos összege csak 24 ezer forint volt. A kormány nem utasíthat arra, hogy a hatóságok mérlegelés nélkül a bírságmaximumot szabják ki, de több keménységet vár el, mondta a miniszter. Szigorúbb lesz a hatóságok fellépése a tekintetben is, hogy a jövõben gyakrabban térnek vissza a tett helyszínére, akár egy vagy néhány napon belül is.

A fehérítés a cél

A szigorra nem azért van szükség, hogy a büdzsé bevételeit növeljék, az elsõdleges cél a feketegazdaság visszaszorítása – fogalmazott Veres János. A pénzügyminiszter szerint a legutóbbi tudományos felmérések, becslásek alapján 16-18 százalékos Magyarországon a feketegazdaság GDP-hez mért aránya. Veres szerint ha ezt néhány év alatt sikerül öt százalékig leszorítani, az megnyugtató eredményt jelentete. Az ellenõzrzés többlettel is jár: a pénzügyminiszter az év végéig 50 milliárd forinttal számol. A kormányszóvivõi tájékoztatón kiadott háttéranyag szerint a környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos ellenõrzések vámõrséghez telepítésébõl (eddig az APEH látta el a feladatot) 8-10 milliárd, a kincstár ellenõrzéseinek fokozásából 10-12 milliárd, a munkaügyi felügyelõség szigorából a járulékbevételek emelkedésén keresztül 13, a bírságokból 7 milliárd forint többlet adódhat az év végéig.

Sokan lesznek

Az érintett szervezetek mindegyike létszámerõsítést kap. A munkafelügyelõk 150, a vámosok 130, az adóhivatal 1717 új kollegával számolhat. Veres János kitért rá: a tapasztalatok szerint minden forint, amit az ellenõrzési kapacitások bõvítésére fordítanak, legalább négyszeresen megtérül az elsõ évben. Tekintélyes bõvítési lehetõséget kap a Magyar Államkincstár is: 335 fõt vehetnek fel. A cél, hogy feltárják és megakadolyázzák az önkormányzatok, az egyházi és civilszervezetek szabálytalanságait az állami normatívák folyósításábban.

A szigorúság augusztus 1-jével startol: a hatóságok valamennyi nagy tömegrendezvényen ott lesznek a pénzügyminiszter ígérete szerint.

Nemcsak a vásárlók nyugtáit kell ellenõrizni

A jogszabályok és az ellenõrzések szigorítását is támogatja az Országos Kereskedelmi Szövetség. Az OKSZ szerint ugyanakkor nagyobb hangsúlyt kell fordítani a vállalkozások közötti számlázási rend ellenõrzésére is. Szigorítani kell az ellenõrzéseket, a büntetéseket, ezzel lehet visszaszorítani a feketegazdaságot. A feketekereskedelem, a rejtett gazdaság fõ csatornáit jelenleg az ázsiai piacokban látja az OKSZ.