Jól céloz az adóhivatal

2007.03.14. 07:35
A vagyongyarapodási vizsgálatok sarokpontja a tagi kölcsön. Aki ilyet nyújt, szinte biztosan várhatja a revizorokat. Bár az ellenőrzésről szóló értesítés kézbesítése után nincs lehetőség önrevizíóra, a szakértő szerint bizonyos esetekben, ha az adózó elég éber, még időben beadható az önellenőrzés.

Az idei évre kitűzött tízezer vagyonosodási vizsgálatból mintegy négyezret már megkezdett az APEH. A Napi Gazdaság által megkérdezett adótanácsadók szerint a vizsgálatra történő kijelölés alapja eddig elsősorban a céges tagi kölcsönállomány, az ingatlanvagyon, valamint a közérdekű bejelentés volt.

Bajba kerül, aki sokat adott a cégének

A hivatal elég jól céloz, az esetek kilencven százalékában nagyobb „gondokkal” küszködő adózók kérnek jogi segítséget – mondta a Napi Gazdaságnak Kocsis Zoltán, a Dr. Vilmányi Ügyvédi Iroda munkatársa. A könyvelők és a könyvvizsgálók tapasztalatai szerint előfordul az is, hogy minimálbérre bejelentett, ám autót vásárló vagy lízingelő alkalmazottakat jelölnek ki vizsgálatra. Erre inkább a fővárosban akad példa, ahol Kocsis szerint a tagi kölcsönt nyújtók ellenőrzését eddig visszafogták, míg vidéken kifejezetten a magas tagi kölcsönállománnyal rendelkező vállalkozókat célozzák.

Ha a magánszemélynek az APEH már kézbesítette az ellenőrzésről szóló értesítést vagy a megbízólevelet, akkor önrevízióra, vagyis a korábban leadott bevallások módosítására már nincs lehetőség. Bizonyos esetekben azonban, ha az adózó elég éber, még időben beadható az önellenőrzés – figyelmeztet Kocsis.

A tapasztalatok szerint az APEH a magas tagi kölcsönállománnyal rendelkező cégeket először célellenőrzéssel vizsgálja, amelynek során bekéri a könyvelőtől a megfelelő szerződéseket is. Ilyen esetben a kölcsönnyújtó szinte biztosan számíthat a vagyongyarapodási vizsgálatra, hacsak az értesítés kézbesítése előtt nem nyújt be egy önrevíziót, amellyel pótlék megfizetése mellett megspórolhatja az adóhiányra kiszabott bírságot és késedelmi kamatot.

Felpörögtek a revizorok

Kocsis tapasztalatai szerint az eljárások kifejezetten felgyorsultak, a teljesítménykényszer miatt a revizorok próbálják mihamarabb lezárni az ügyeket. A vizsgálat akár egy hónap alatt is lezárulhat, ha az adózó megjelenik az idézéseken, amelyekre a megfelelő iratokat is magával viszi és elfogadja az APEH megállapításait.

A törvény 90 napot ad egy vizsgálat lefolytatására, ám Kocsis információ szerint az adóhivatal vezetése sokkal rövidebb határidőt szab a revizoroknak, akik emiatt az ügyfeleket is sürgetik. Így sokszor nincs is elegendő idő az iratok megfelelő összeszedésére és a nyilatkozattételre való felkészülésre.

A vizsgálat időtartama elsősorban a nyilatkozat tartalmától, a bizonyításhoz szükséges kiegészítő információk beszerzési idejétől, valamint az adózó együttműködési készségétől függ – mondta a Napinak az APEH illetékese. Az adóhatóság szerint a hivatalnak és az ügyfélnek egyaránt az eljárás minél gyorsabb lezárásához fűződik érdeke.