Utolsók vagyunk a régióban

2007.01.09. 13:00
A tíz régiós tagállam közül Magyarország mindössze a kilencedik helyen áll a Világbank üzleti környezetet felmérő listáján. Gyengén állunk az engedélyezési eljárásokban, a befektetővédelemben és az adózásban. Tavaly ráadásul valamelyest hátrébb is léptünk a teljes rangsorban: a 175 országot vizsgáló projekt szerint hazánk a 60. pozícióból 2006-ra a 66.-ba csúszott.

Az üzleti környezet tekintetében a magyar klímánál csak a lengyel rosszabb a tíz kelet- és közép-európai ország között – derül ki a Világbank-csoporthoz tartozó Doing Business felméréséből. A balti államok a legjobb 25 között találhatók, de Szlovákia és Románia is az első 50 között foglal helyet.

Drágák és lassúak vagyunk


A gyenge eredmény okaira a részindexek világítanak rá. Az OECD-országok átlagához képest Magyarországon drága és sokáig tart egy vállalkozást elindítani, és nem különösebben rugalmas a munkaerőpiac sem. Igaz, e két fontos szempontból még alig foglalunk el rosszabb pozíciót, mint amit a teljes kép mutat, ám más területeken kifejezetten gyengén állunk. Nagyon hosszú például az engedélyezési eljárások és a tulajdonjog-nyilvántartások átfutási ideje, ráadásul ezek sokba is kerülnek.

Adórendszerünk bonyolultságára jellemző, hogy egy középvállalkozás nálunk – miközben egyébként az fizetési kötelezettségek száma nem magas – másfélszer annyi időt kénytelen tölteni a megfeleléssel az adószabályoknak (nyilvántartás, előkészítés, fizetés), mint az OECD-országok átlaga. Érdekesség, hogy az egyszerű adórendszer amúgy sem tartozik a régiós országok nagy vívmányai közé. Ez ügyben csupán a balti államok tekinthetők pozitív példának.


Kattintson a nagyításhoz!

Érdekes összevetésekre ad lehetőséget az a szimulátor, amely alapján vizsgálni lehet, hogy előrelépésünk egy-egy tényezőben miként hatna a rangsorban elfoglalt helyünkre. Amennyiben például az engedélyezések és a tulajdonjog-nyilvántartás, valamint az adózás időigényét az OECD-országok átlagos szintjére sikerülne csökkenteni, a 66. hely helyett a 49. pozíció juthatna Magyarországnak. Ez régiós összevetésben már a középmezőnyt jelenthetné.