További Magyar cikkek
Az EU25 területének tíz, lakosságának 6-7, GDP-jének egy százalékát adja a két január 1-jén uniós taggá váló ország, Románia és Bulgária. Ebből lényegi gazdasági hatás elsőre nem adódik - mondta Inotai András, a Világgazdasági Kutatóintézet vezetője. A kutató az intézet tájékoztatóján kiemelte: Magyarország számára lehetnek pozitív hozadékai a csatlakozásnak, amelyek közt az a legkevesebb, hogy eggyel csökken nem uniós külső határaink száma.
A magyar külkereskedelmi mérleg Romániával és Bulgáriával szemben is pozitívumot mutat. Így a kereskedelem a leendő tagállamokkal jelentős mértékben hozzájárult az elmúlt egy évben ahhoz, hogy összesített külkereskedelmi mérleghiányunk nagymértékben, 1,1 millió euróval javuljon. Inotai szerint a csatlakozással új lendületet vehet a kereskedelem. Bár számítani kell arra, hogy a korábbinál nagyobb mértékben jelennek meg román és bolgár áruk a magyar piacon, összességében a mérleghiány akár 2 millió euróval is javulhat.
Lehet befektetni
A két új tagállam gazdasági fejlettsége elmarad a 2004-es csatlakozókétól, de az elmúlt években megnőtt a tőkebeáramlás, melynek a csatlakozás további lendületet adhat. A magyar cégek Romániában egymilliárd, Bulgáriában 650 millió eurót fektettek be eddig. A Mol, az OTP, a Richter, a Videoton és a Magyar Telekom is jelen van a két ország valamelyikében. Ezen a területen ráadásul nincs verseny a visegrádi országok, illetve új tíz tagállamok között. Míg az ukrajnai befektetések iránt többen is komolyan érdeklődnek, Romániában és Bulgáriában régiós riválisok nélkül maradhatnak a magyar cégek.
Amelyek nem pusztán befektethetnek, de könnyen elhozhatnak valamennyit a két országnak folyósított korlátokat állítson a csatlakozó országok munkavállalóival szemben - jelentette ki Inotai. Hangsúlyozta: az angol statisztikák szerint - az ország a szabad munkavállalást azonnal biztosító régi tagállamok közül a legnagyobb munkaerő-piaci felvevővé vált - 2004 óta 400 ezer lengyel, 22 ezer cseh és 12 ezer magyar vállalt munkát a szigetországban. Ehhez képest ma több mint 2 millió román és 600 ezer bolgár állampolgár dolgozik illegálisan az unióban. A számok a két ország lakosságának közel tíz százalékát adják - ha az aktív korúakra vetítjük őket, rosszabb a helyzet. Mindkét országban jelentős ugyanakkor az olyan inaktívak száma, akik kifejezetten a külföldről hazautalt fizetésekből élnek.
A magyar munkaerőpiacot a csatlakozás nemcsak a munkavállalók miatt, hanem a jelenleg nálunk termelő cégek továbbvándorlásán keresztül is érintheti - tette hozzá Inotai, aki szerint azonban komolyabb átrendeződésre nem kell számítani. Ugyanis hiába az olcsóbb munkaerő, ha az infrastrukturális feltételek egyik leendő tagországban sem elég fejlettek.