Zuhan a BUX és a forint, halott az állampapírpiac
A forint tegnap délután még a 251-es forint/eurós szinten mozgott, ám ma az európai bankközi piacon való nyitást követően kisebb megtorpanásokkal, lényegében folyamatosan gyengül. Fél 12-re már 267 forintot ért 1 euró. Ez napon belül több mint öt százalékos értékvesztés. Azóta kicsit korrigált a kurzus, de csak egy-két egységnyit.
A magyar állampapírpiac továbbra sem létezik gyakorlatilag, csak papíron. Múlt héten fagyott be az állampapírpiacunk, és ma sincs vételi oldal, egyszerűen nincs senki, aki hajlandó lenne magyar állampapírokat vásárolni - mondták lapunknak állampapírpiaci kereskedők.
A BUX is zuhan, fél 12-re már 7 százalékos mínuszban tartózkodott a tegnapi értékéhez viszonyítva. A két legnagyobb forgalmú részvényt, az OTP- és a Mol-papírokat ütötték a leginkább a befektetők, a két részvény kereskedését néhány percre fel is kellett függeszteni, mert 10 százaléknál nagyobbat estek. A kereskedés újraindítása után pedig még tovább veszítettek értékükből, az OTP 12, a Mol 11 százalékkal ér kevesebbet eddig, mint tegnap.
Délután negyed 2-re kicsit megnyugodni látszanak a kedélyek, a forint/euró árfolyam már másfél órája a 262-es szintnél cövekelt le. A BUX tartja 7 százalék körüli visszaesését, ahogyan az OTP- és a Mol-papírok is lényegében ott vannak, ahol másfél órája, 11-12 százalékos mínuszuknál nem esnek még lejjebb.
Miért történik ez?
A piacon pánikhangulat uralkodik, de ez nemcsak ránk igaz, a globális pénz- és tőkepiacokon mindenhol borús a hangulat. Ez csapódik le nálunk is, a piaci szereplők dobálják kezükből a magyar részvényeket, papírokat, de a régiós tőzsdéken is ugyanezt látjuk. A lengyeleknék, cseheknél a tőzsdeindex 5 százalék körüli esést szenvedett el fél 12-ig, a nyugat-európai börzék mutatói valamelyest kevesebbet mentek le.
Nagyon ingatag a helyzet, tegnapelőtt és tegnap a nagy bankmentő csomagok bejelentése megnyugvást hozott a piacra, szépen meneteltek fel a tőzsdeindexek, ám most a befektetők figyelme újfent a recessziós félelmek felé fordult, ezért van a mai zuhanás - magyarázták elemzők.
Kedvezőtlen jel, hogy a magyarországi bankközi piacon eltűnt a likviditás, a hitelintézetek nem jutnak devizahitelhez és egyre többen jelentik be, hogy - ezért - a lakossági devizahitelezést is leállítják vagy felfüggesztik. A jegybank hétfőn elindított forint/euró devizaswap tendere sem oldott a helyzeten, a bankok nem adnak egymásnak devizaforrást.