A brazil államfő új gazdasági világrend kialakítását szorgalmazza, egy olyan új rendszerét, amely nem a spekulatív tőkét, hanem "az emberi lényt" helyezi első helyre.
Luiz Inácio Lula da Silva hétfőn Rómában fejtette ki álláspontját a világgazdaságot megrázó pénzügyi válságról, azt követően, hogy megbeszélést folytatott Giorgio Napolitano olasz köztársasági elnökkel.
"A jelenlegi pénzügyi válság rendkívüli lehetőséget jelent arra, hogy átgondoljuk hibáinkat, és létrehozzuk az új világrendet, amelyben az emberi lény, a munkavállaló, a társadalmi és kulturális fejlődés, a tudományos és technológiai termelés képezi a gazdaság valódi hajtóerejét, nem pedig a spekulatív tőke" - mondta Lula, aki szerint a vezetőknek kevesebb piaci elemzőt kellene meghallgatniuk, helyettük sokkal több társadalmi, illetve fejlesztési kérdésekben jártas szakértő véleményét kellene kikérniük.
Napolitano kiemelte annak fontosságát, hogy a felzárkózó gazdaságok is szerepet vállaljanak az átfogó pénzügyi válság kezelésében. A hét legfejlettebb ipari országot és a legnagyobb feltörekvő gazdaságokat tömörítő csoport (G20), amelynek soros elnöki tisztét éppen Brazília tölti be, szombaton Washingtonban tart csúcstalálkozót. "Meggyőződésem, hogy az olyan feltörekvő országok, mint Brazília, jelentősen hozzá tudnak járulni az összehangolt és mélyreható politikák kialakításához nemzetközi szinten" - mondta az olasz elnök.
A G20-ak pénzügyi vezetői a múlt hét végén a brazíliai Sao Paulóban üléseztek. A tanácskozáson Brazília azt követelte, hogy a fejlődő országok kapjanak nagyobb szerepet a nemzetközi pénzügyi szervezetekben. (MTI)