Nem gondolom, hogy az IMF magyarországi látogatása lett volna a fő ok a forint elmúlt napokbeli zuhanása mögött - fejtette ki meglátását a Portfolio.hu-nak Tóth Gyula, az UniCredit Bank bécsi stratégája. Õ úgy látja, hogy ez egy természetes folyamat a folyó fizetési mérleg hiányos devizák számára a visszaeső tőkeáramlások miatt. Jelzése szerint az elmúlt napokban jóval kisebb volumenű volt a hedge fundok felőli flow, mint októberben. Tóth felhívta rá a figyelmet, hogy a forint nem gyengült sokkal többet, mint a feltörekvő európai térség többi fontosabb devizája (lengyel zloty, román lej, török líra). Jelezte azonban, hogy a forint gyengülése most nagyobb piaci forgalom mellett zajlott le, mint októberben, a 23.-i magyar nemzeti ünnep környékén.
Tóth Gyula szerint rövid távon stabilizálódhat egy kicsit a forint, de a 286-os, eddigi történelmi mélypontot mindenképpen megpróbálhatják majd egyes szereplők megdönteni. Véleménye szerint van esély a 300-as euróra is, és arra számít, hogy az IMF "nem engedné" a Magyar Nemzeti Banknak, hogy 300 alatti euróárfolyam mellett agresszíven interveniáljon a forint védelme érdekében. (portfolio.hu)
Közel négy dollárral csökkent a kőolaj ára csütörtökön kora este New Yorkban elsősorban amiatt, hogy a jelentősen lassuló globális gazdaságnövekedés miatt mérséklődik az energiahordozó iránti kereslet.
Árcsökkentő tényező volt továbbá az a szerdán ismertetett hivatalos adat, hogy a múlt héten ismét nőtt az amerikai olajtartalék.
Röviddel 19 óra előtt a nyugati féltekén irányadó WTI olajfajta hordónkénti ára 3,74 dollárral (10,03 százalékkal) 33,54 dollárra esett a New York-i árupiacon (NYMEX) februárra.
(MTI)
A gazdasági visszaesés és az olaj árának csökkenése miatt 2006 októbere óta a legalacsonyabb szintre mérséklődött az infláció az euróövezet országaiban. Decemberben 1,6 százalék volt a drágulás üteme, ami jelentős esés a novemberi 2,1 százalék után. Az Európai Unió egészében 2,2 százalékkal emelkedtek az árak decemberben éves szinten, novemberben még 2,8 százalék volt a tizenkét havi drágulás.
Az infláció Luxemburgban (0,7 százalék,Portugáliában (0,8 százalék) és Németországban(1,1 százalék) volt a legalacsonyabb. A legnagyobb drágulást a balti államokban jegyezték fel: Lettországban (10,4 százalék), Litvániában(8,5 százalék) és Észtországban(7,5 százalék. Magyarországon decemberben 3,4 százalékkal, novemberben 4,1 százalékkal nőttek az árak az egy évvel korábbihoz képest. (MTI)