Nem gondolom, hogy az IMF magyarországi látogatása lett volna a fő ok a forint elmúlt napokbeli zuhanása mögött - fejtette ki meglátását a Portfolio.hu-nak Tóth Gyula, az UniCredit Bank bécsi stratégája. Õ úgy látja, hogy ez egy természetes folyamat a folyó fizetési mérleg hiányos devizák számára a visszaeső tőkeáramlások miatt. Jelzése szerint az elmúlt napokban jóval kisebb volumenű volt a hedge fundok felőli flow, mint októberben. Tóth felhívta rá a figyelmet, hogy a forint nem gyengült sokkal többet, mint a feltörekvő európai térség többi fontosabb devizája (lengyel zloty, román lej, török líra). Jelezte azonban, hogy a forint gyengülése most nagyobb piaci forgalom mellett zajlott le, mint októberben, a 23.-i magyar nemzeti ünnep környékén.
Tóth Gyula szerint rövid távon stabilizálódhat egy kicsit a forint, de a 286-os, eddigi történelmi mélypontot mindenképpen megpróbálhatják majd egyes szereplők megdönteni. Véleménye szerint van esély a 300-as euróra is, és arra számít, hogy az IMF "nem engedné" a Magyar Nemzeti Banknak, hogy 300 alatti euróárfolyam mellett agresszíven interveniáljon a forint védelme érdekében. (portfolio.hu)
A Magyarországi Volksbank Zrt. folytatja devizahitelezését. Az új hitelek értékesítésénél ezentúl az euró és a forinthitelezésre koncentrál. Az ügyfelek érdekében további intézkedésig felfüggesztette a svájci frank és dollár alapú új hitelek folyósítását. Ez nem érinti a svájci frank illetve dollár alapú, meglévő hitelszerződéseket és a már befogadott és folyósítás előtt lévő hitelkérelmeket.
Az intézkedést kizárólag a nemzetközi pénzpiacokon tapasztalható nagyon erős kamat- és árfolyamváltozások indokolják. Ez különösen a svájci frankot érinti, mivel a svájci frankban a kamat különbség az euróhoz képest korábban elég nagy volt ahhoz, hogy az árfolyamkockázatot kompenzálja. A kamatkülönbség ugyanakkor az elmúlt időkben olyan nagymértékben csökkent, és a volatilitás olyanképpen megnőtt, hogy az ügyfeleknek nem tanácsolják a svájci frank alapú hitelek felvételét.