Az osztrák parlament alsóháza, a nemzeti tanács hétfőn egyhangúlag jóváhagyta azt a százmilliárd eurós intézkedésegyüttest, amelyet az egyeztetett európai uniós irányelvekkel összhangban a kormány állított össze a bankok megtámogatására.
Bár kezdetben az ellenzéki pártoknak voltak bizonyos kifogásaik és ellenvetéseik, végül is mind az öt párt megszavazta a tervezetet. A felsőház kedden adja áldását a törvényjavaslatra, amely azt követően hatályba lép.
A kormány közölte, hogy a programot védőhálónak szánja, amely a pénzintézetek megszilárdítását, likviditásuk garantálását, a bizalom és a stabilitás helyreállítását szolgálja. Az összeg javarészét - 75 milliárd eurót - állami garanciavállalásra tettek félre, 15 milliárdot pedig - szükség esetén - a bankok sajáttőke-emelésére. Az előbbi a pénzintézetek megbízhatóságának alátámasztását célozza, nevezetesen a fedezet biztosításával a bankközi hitelnyújtást kívánja elősegíteni.
Az elfogadott törvénytervezet kimondja, hogy ha egy bank bajba jut és segítségre szorul, akkor az állam közbeléphet az érdekében. Ez azonban feljogosítja az államot, hogy - akár a kancelláron, akár a pénzügyminiszteren keresztül - beleszóljon a pénz felhasználásának módjába, illetve az érintett pénzintézet vezetői fizetésének megállapításába. Az állam szükség esetén átveszi a tulajdonosi jogok részleges gyakorlását, ennek érdekében az állami holdingon belül leányvállalatot létesítenek. A tőzsdén jegyzett cégek elleni spekulációs ügyletek megakadályozására a törvénytervezet úgy rendelkezik, hogy a pénzügyi felügyelet betilthatja az árfolyamra játszó eladásokat (short selling).
(MTI)