George Bush elnök pénteken 10 óra tájban (közép-európai idő szerint 16 óra) beszédet mond a nemzetközi válságról, hogy biztosítsa az amerikaiakat: vezetőik fellépnek a válság ellen - jelentette be a Fehér Ház.
A New York-i értéktőzsde DJIA mutatója 7,3 százalékos csökkenés után 8579,19 ponton zárt csütörtökön. A befektetők szerint továbbra is bizonytalan, hogy az amerikai kormány 700 milliárd dolláros mentőöve és a szerdán végrehajtott kamatcsökkentés elegendő lesz-e ahhoz, hogy megszilárduljon a pénzpiac és elkerülhető legyen a globális recesszió. (MTI)
Nem gondolom, hogy az IMF magyarországi látogatása lett volna a fő ok a forint elmúlt napokbeli zuhanása mögött - fejtette ki meglátását a Portfolio.hu-nak Tóth Gyula, az UniCredit Bank bécsi stratégája. Õ úgy látja, hogy ez egy természetes folyamat a folyó fizetési mérleg hiányos devizák számára a visszaeső tőkeáramlások miatt. Jelzése szerint az elmúlt napokban jóval kisebb volumenű volt a hedge fundok felőli flow, mint októberben. Tóth felhívta rá a figyelmet, hogy a forint nem gyengült sokkal többet, mint a feltörekvő európai térség többi fontosabb devizája (lengyel zloty, román lej, török líra). Jelezte azonban, hogy a forint gyengülése most nagyobb piaci forgalom mellett zajlott le, mint októberben, a 23.-i magyar nemzeti ünnep környékén.
Tóth Gyula szerint rövid távon stabilizálódhat egy kicsit a forint, de a 286-os, eddigi történelmi mélypontot mindenképpen megpróbálhatják majd egyes szereplők megdönteni. Véleménye szerint van esély a 300-as euróra is, és arra számít, hogy az IMF "nem engedné" a Magyar Nemzeti Banknak, hogy 300 alatti euróárfolyam mellett agresszíven interveniáljon a forint védelme érdekében. (portfolio.hu)
Lefelé húzta a mutatókat, hogy a küszöbön álló negyedik negyedévi jelentési időszak - amely az Alcoa beszámolójával indul - nem sok jóval kecsegteti a befektetőket, attól tartanak, hogy beszámolók az amerikai gazdasági válság elmélyülését fogják jelezni. A zárás után jelenőt Alcoa 7 százalékkal esett, miután elemzők eladásra javasolták az alumíniumipari csoport papírjait. Esett a nyersanyagpiaci, valamint a kőolajipari cégek részvényeinek az árfolyama is a főbb nyersanyagok, illetve a kőolaj árának csökkenése miatt.
A technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 2,09 százalék (32,80 pont) csökkenéssel 1538,79 ponton zárt. A 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 8474,05 ponton fejezte be a napot, 1,46 százalék (125,13 pont) hanyatlással. A mélyülő gazdasági válság jeleként a kőolaj ára jelentősen esett, a nyugati féltekén irányadó WTI olajfajta hordónkénti ára 3,24 dollárral 37,59 dollárra süllyedt a New York-i árupiacon (NYMEX) februárra. Tőzsdezáráskor New Yorkban az euró 1,3404 dollárra gyengült, és 282,88 forintot ért a pénteki 278,00 forint után (+1,62 százalék). (MTI)
A reggeli 279 körüli nyitást követően délelőtt csak átmenetileg, a délután második felében azonban a jelek szerint tartósabban is a 280-as szint fölé emelkedtek a forint euróval szembeni jegyzései. A kurzus fél négy után egészen 281-ig emelkedett, majd négy körül 280,80-280,20 körül járt a kereskedés a bankközi piacon. Öt óra előtt nem sokkal már 281,80 közelében mozogtak a jegyzések.
A délután indult régiós devizagyengülés során a lengyel zloty euróval szembeni kurzusa 4,04-ről mostanra 4,10-ig ugrott. A pénteki zárószinthez képest mintegy 2,5 százalékos zloty-zuhanás a forint esésénél (másfél százalék) nagyobb. A török líra és a dél-afrikai rand is másfél százalék körüli leértékelődést produkált ma az euróval szemben.
A romló térségi piaci hangulat jellemzően a recessziós félelmekkel, illetve az infláció várhatóan intenzív süllyedése miatti lendületes jegybanki kamatcsökkentésekkel függ össze.
Japánban évente sok ezer ember dolgozza magát halálra. A japánok már külön szót is találtak a jelenségre: karosinak nevezik a túlórázás miatti halált. Egy új felmérés szerint a dolgozók több mint fele túlterheltnek érzi magát. A karosi még több áldozatot szedhet a válságban.
Szlovákia ipari termelését 2008 novemberében törte meg a világgazdasági válság - derült ki a Szlovák Statisztikai Hivatal legfrissebb adataiból, amelyet a pozsonyi Új Szó napilap ismertetett. Tavaly október végéig még a növekedés jellemezte a szlovák ipart. Az év elején, januárban 8,7, februárban pedig 13,1 százalékos volt a bővülés, ám a nyári hónapoktól kezdődően már csak 0,1-6,3 százalék között mozgott a növekedés éves üteme. Novemberben pedig 7,1 százalékkal, 10 éve nem tapasztalt mértékben esett vissza a termelés.
A novemberi törés döntően az autógyártás hanyatlása okozta. A nemzetközi gazdasági válság miatt mindhárom, Szlovákiában üzemeket működtető cég, a Volkswagen, a Peugeot-Citroen és a KIA Motors is visszafogta a termelését, ezért a járműgyártás hanyatlása 2007 novemberéhez viszonyítva elérte a 16,4 százalékot. Az autóiparhoz kötődő beszállítók is sorra jelentik be a megrendelések visszaesését vagy elbocsátásokat - írja az Új Szó. Ráadásul a gázellátás leállása is gondokat okoz: 2009 januárjának második hétvégéjén például egyetlen hazai autógyártó sem üzemelt, emellett leállt a Steiger sörgyár, a poprádi Whirlpool háztartásigép-gyártó, a Matador abroncsgyár, néhány cementgyár, a Slovnaft és a U. S. Steel pedig jelentősen csökkentette a tevékenységét. Az építőipar még 2008 novemberében is lendületben volt, 13,2 százalékos növekedési ütemmel - az ágazat havi összteljesítménye először lépte túl a 600 millió eurót.
Szlovákia másik húzóágazata, a Sonyra és a Samsungra épülő elektronika még tartotta magát novemberben, 2,4 százalékkal bővült, ám ez eltörpült az októberben mért 21 százalékhoz képest. Szlovákia behozatala és kivitele ugyancsak hanyatlott novemberben. Az import 13,2, az export 15, százalékkal esett vissza 2007 hasonló időszakához képest.
Csökkenéssel kezdhetnek a vezető nyugat-európai tőzsdemutatók hétfőn a szakértők várakozása szerint. A megfigyelők becslése szerint hétfőn a londoni FTSE100 index 33 pontos, a frankfurti DAX30 mutató 50 pontos gyengüléssel indíthat. A tőzsdemutatókra kezdetben elsősorban az a pénteken ismertetett adat lesz befolyással, hogy 1945 óta tavaly csökkent a legnagyobb mértékben a foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban, ahol a munkanélküliek aránya 16 éve legmagasabb szintre nőtt decemberben.
A munkanélküliség növekedése komoly befolyással van a keresletre és végeredményben a vállalati eredményekre. Eközben Európában is egymás után látnak napvilágot a kedvezőtlen gazdasági adatok: novemberben a vártnál nagyobb ütemű volt a német ipari termelés visszaesése, a feldolgozóipar termelésének a hanyatlásáról közöltek adatot Nagy-Britanniában, Franciaországban és Spanyolországban. Hétfőn reggel jórészt veszteségen álltak az ázsiai tőzsdék. A térség vezető börzéje, a tokiói zárva volt.
Az amerikai DJIA határidős jegyzése nem túlságosan jelentős, 12 pont, a Nasdaq-é 6 pont gyengülést jelzett. A WTI olajfajta hordónkénti ára 64 cent csökkenéssel 40,19 dolláron állt. Röviddel 7.30 óra előtt a bankközi devizapiacon az euró 1,3409 dollárra gyengült a péntek késő esti 1,3473 dollár után. A dollár 90,14 jenről 90,15 jenre erősödött.
Veszteséggel, napi mélyponton zártak a vezető New York-i tőzsdemutatók pénteken. A technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 2,8 százalék (45,42 pont) csökkenéssel 1571,59 ponton fejezte be a napot. A 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 8599,18 ponton zárt 1,6 százalék (143,28 pont) hanyatlással.
A szakértők szerint a csökkenést elsősorban az okozta, hogy decemberben tovább nőtt a munkanélküliek száma az Egyesült Államokban. Rontotta a befektetői hangulatot a vállalati eredményekkel kapcsolatos bizonytalanság és a recesszió további mélyülésétől való félelem is.
Az eddig foglalkoztatott 149 főből 99 elbocsátását jelentette be a bútorgyártással foglalkozó Sellaton rt. az Észak-alföldi Regionális Munkaügyi Központ debreceni kirendeltségén - írta pénteken a Hajdú-bihari Napló. A lapnak Jáczku Tamás, a munkaügyi kirendeltség vezetője elmondta, hogy december 20. és január 7. között ez volt az egyetlen csoportos létszámleépítési bejelentés a hajdú-bihari megyeszékhelyen.
A régió három megyéjében - Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg - az említett időszakban összesen 32 munkáltató jelezte mintegy 2800 dolgozó elbocsátását. A legrosszabb a helyzet Szabolcsban, hiszen a legtöbb regisztrált munkanélkülit számon tartó megyében 11 cég 1202 fő csoportos leépítését jelezte előre. (MTI)