Fél 11-re megnyugodott a piac, a BUX visszaerősödött egészen mínusz 5,2 százalékig, jelenleg 13 724 ponton áll. Az OTP nem tudott javítani, a mínusz 8-10 százalékos környéken mozog. A Mol azonban jelentősen erősödött, mínusz 1,6 százalékon áll.
A forint is erősödésnek indult az elmúlt percekben, már 261-nél jár az euró jegyzése.
A Standard & Poor's kedden módosította, javította a Mol hosszú távú hitelminősítését BBB- (negatív kilátással) besorolásról BB+ besorolásra (stabil kilátással) - közölte a Mol kedden a BÉT honlapján. Ugyanakkor a Mol bejelentette a beruházások visszafogását és a működési költségek csökkentésének tervét is. A Mol közleménye emlékeztet arra, hogy az S&P azután hozta meg döntését, hogy november 17-én Magyarország hitelminősítését "BBB" besorolásúra csökkentette (negatív kilátással), mely az országot, illetve a régiót sújtó recesszióra vonatkozó általános várakozásokat tükrözi.
A Mol hangsúlyozza, hogy a Mol pénzügyi helyzete stabil: a likviditást és a tőkeerőt tekintve is. A magyar olajcégnek jelenleg több mint 1,5 milliárd euró lehívatlan hitelkerete van, illetve bankbetéttel rendelkezik, amely megfelelő pénzügyi rugalmasságot jelent rövid és közép távon. A prudens pénzügyi fegyelem fenntartása érdekében a Mol meg kívánja őrizni legalább az 1,2 milliárd euró lehívatlan hitelkeretét, mint „aranytartalékot". (MTI)
Csökkentek a vezető New York-i tőzsdemutatók zárás előtt három órával, elsősorban az előző napok szárnyalását követő profitkivét és a gazdaság helyzetével kapcsolatos, tartósnak bizonyuló aggodalmak hatására. Közép-európai idő szerint 19 óra körül a technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 33,93 ponttal, 2,30 százalékkal csökkent, a 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 137,71 pontos, 1,63 százalékos veszteségen állt ekkor.
A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta 3,40 dolláros csökkenéssel 51,10 dolláron volt a tőzsdezárás előtt három órával, az északi-tengeri Brent 2,98 dollárral 50,95 dollárra esett. Közép-európai idő szerint 19 óra körül az euró 1,2991 dollár volt. Az euró ekkor 259,90-260,40 forintot ért a bankközi piacon, a dollárt 199,48-199,72 forinton jegyezték. (MTI)
Vegyesen alakult kedden a vezető nyugat-európai tőzsdéken, mert ugyan jelentős árfolyameséseket szenvedtek el a gyógyszeripari részvények egy kedvezőtlen ágazati elemzés okán, és az autóipari cégeknek sem ment jól a részvénypiacokon, addig a pénzügyi részvények kezdik visszanyerni erejüket és az energiaipariak néhány kivételtől eltekintve is jól teljesítettek. Mindezek "eredőjeként" a FTSEurofirst 300 index 0,3 százalékkal fel tudott kapaszkodni a nap végére 831,25 pontig, de nap közben ennél járt magasabban is.
A pénzügyi papírokat a Fed újabb monstre sok száz milliárdos pénzintézeti (ez alkalommal főleg a jelzáloghitelezőket segítő) mentőcsomagja öntött még lelkesedést a részvénypiacokba. A dollár ettől gyengült, az euró 1,2946 dollárig ment fel tőzsdezárás idejére.
A londoni tőzsde FTSE-100 mutatója 4150,31 ponton, hétfői záró értéke alatt 0,06 százalékkal zárt. Jelentős súlyú részvények drágultak, így többek között a BHP Billiton bányaipari nagyvállalaté (+7,24 százalék) és a Barclays Bank részvénye(+14 százalék). Előbbi ejtette vételi tervét a Rio Tinto bányavállalat megszerzésére, utóbbi feje felől pedig elhárult a monstre bányavállalati ügylet finanszírozói szerepvállalásának réme (65 milliárd font értékű ügylet lett volna a bányavállalati frigy). A Rio Tinto árfolyama a hírtől 36,7 százalékoz zuhant.
Frankfurtban nyereséggel zárt a DAX-30, de mindössze 0,13 százalékossal, miáltal az index 4560,42 pontig ment fel. Nagyobb nyereségét a Volkswagen részvény 22,7 százalékos árfolyamzuhanása akadályozta meg; az autóipari papír árfolyama az utóbbi időkben alaposan felszökött a Porsche miatt, most mindkét vállalat jelezte, hogy nehézségekre számít. A pénzügyi részvények vegyesen zártak, a nap nyertese a Hypo Real Estate (+9,2) és az Infineon (+7,8) lett.
A CAC 40 vezető párizsi tőzsdeindex 1,18 százalékkal erősödött, egy jelentés megfogalmazása szerint elsősorban azért, mert a francia gazdaság mégiscsak relatíve jól teljesít, ha az amerikai - az idei harmadik negyedben - visszaesett. A CAC 3209,56 ponton zárt. (MTI)
A forint árfolyama hullámzott, majd zárásra erősödött a budapesti bankközi devizapiacon. Kedd délután fél ötkor az euró árfolyama 260,00/20 forint volt; hétfőn záráskor 261,00/20 forintot ért, a reggeli kereskedésben 259,30/40 forint volt az árfolyam, a keddi kereskedés jelentős részében aztán egyre gyengébb lett a forint pozíciója, délután már 263 forint környékén is születtek kötések. Az Egyesült Államokban bejelentett újabb gazdaságélénkítő csomag hírére azonban a forint gyors erősödésbe kezdett, alig egy óra leforgása alatt 259 forintig "lengett ki az inga", majd újabb fordulattal alakult ki a 260 forint körüli záró árfolyamszint. A kereskedők mindezt azzal magyarázták, hogy meglehetősen nagy a tanácstalanság, nincsenek olyan hatások, amelyek komoly irányzat kialakulását tennék lehetővé.
A dollár gyengült, az euróhoz képest árfolyama immár 1,30 felett alakul - a hét elején még 1,25-ös szinten üzleteltek. Így a dollár árfolyama újra 200 forint alá került: 199,90/200,10 forint volt a hétfői 204,00/20 forint és a pénteki 212,70/80 forint után. A bankközi forintpiacon továbbra sincs aktivitás: 10,70/80 százalék körül alakul az egynapos finanszírozási (O/N) kamat szintje, és a hosszabb lejáratok iránt továbbra sincs komoly érdeklődés.
Ugyanez igaz az állampapírok másodpiacán is: a kötvényekkel alig-alig kereskednek. A származékos termékek, derivatívák piacán erős csökkenés volt tapasztalható, a kereskedők elmondása szerint a két éves termék hozamszintje például már a délben esedékes index meghatározásakor 9,72 százalék volt a hétfői 9,93 százalék után, délután tovább ereszkedett, 9,30/40 százalékig; hasonló elmozdulás volt érzékelhető a hozamgörbe teljes egészén. (MTI)
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 245,60 pontos, 2,09 százalékos emelkedéssel, 11.981,26 ponton zárt kedden. A részvénypiac forgalma 18,94 milliárd forint volt kedden, a vezető részvények erősödtek az előző kereskedési napi záráshoz képest. Balásy Zsolt, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője elmondta, hogy a nemzetközi hangulat a kereskedés nagy részében negatív volt, majd megfordult az újabb FED mentőcsomag hírére az indexek emelkedni kezdtek. A BUX alakulásában ugyanakkor még egész nap érződött a hétfői lendület - amelyet a Magyar Nemzeti Bank alapkamat-vágása indukált -, ám az elemző szerint ez szerdára már könnyen kifulladhat. Így Balásy Zsolt nagy esélyt adott a profitrealizálásnak.
A BÉT-et kedden is meghatározó mértékben az OTP és Mol papírjai húzták, több, mint 3 százalékos emelkedéssel. A szakember ugyanakkor furcsállta, hogy a Magyar Telekom részvényei a kedvező üzletmenet ellenére sem erősödtek szignifikáns módon. A Concorde elemzője szerint a BÉT ismét hullámvasúton van, és a mostani enyhe emelkedésnek is hamarosan vége szakad.
A Mol 300 forinttal, 3,16 százalékkal 9.800 forintra erősödött, 3,2 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 91 forinttal, 3,40 százalékkal 2.770 forintra nőtt, forgalmuk 11,6 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 4 forinttal, 0,71 százalékkal 565 forintra emelkedett, forgalma 2,0 milliárd forint volt. A Richter papírok árfolyama 330 forinttal, 1,30 százalékkal 25.700 forintra növelte értékét, a részvények forgalma 1,6 milliárd forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 241,3 millió forintos forgalom mellett 40 forinttal, 0,36 százalékkal 10.960 forintra csökkent. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.526,99 ponton zárt hétfőn, ez 2,75 pontos, 0,18 százalékos emelkedés a hétfői záráshoz viszonyítva. (MTI)
A román kormány újabb költségvetés-kiegészítést hajtott végre kedden, amelynek során félmilliárd eurót csoportosított át a költségvetésben a szociális kiadások fedezésére. Calin Popescu Tariceanu a román kormány keddi ülése után bejelentette, hogy 18 minisztériumtól és a hatáskörükbe tartozó intézményektől több mint 2 milliárd lejt (525 millió eurót) vontak meg. Ezt a pénzt a szociális kiadások fedezésére fordítják, így az újraosztásnak a legnagyobb "haszonélvezője" a munkaügyi minisztérium, amely több mint egy milliárd lejt kapott az összegből.
A kormányfő hangsúlyozta, hogy a pénz újraosztása következtében az idénre tervezett 2,3 százalékos államháztartási hiányon nem változtattak. (MTI)
Meglepetésre, a vezető amerikai gazdaságkutató csoport javuló fogyasztói bizalmat mért az Egyesült Államokban most novemberben. Az elemzők a bizalom gyengülésére számítottak - arra, hogy a kutatócsoport az októberi 38,8 pont után a bizalmi index értékét 37,9-re visz le -, de meglepetésre az index 44,9 pont lett. Összesen 5 ezer háztartást kérdeztek meg.
Az index két alapvető összetevőjében azonban ellentétes mozgás figyelhető meg: a jelen helyzetre a fogyasztók az októberinél rosszabb novemberi végleges "bizalmi osztályzatot" adtak, a várakozások terén azonban hirtelen nagy fellendülést jelez a Conference Board, ugyanis ezen részindexe az októberi 35,7 pontról több mint 10 ponttal ugrott fel. Az üzleti feltételeket is kevéssel többen kedvezőbbnek ítélik meg, mint októberben. (MTI)
Az E.ON Ruhrgas 2009 januártól csökkenti a kommunális létesítmények és ipari fogyasztók számára a földgáz árát, és további csökkentést helyezett kilátásba jövő áprilistól, közölték a cégnél kedden. Ugyanakkor az E.ON csoporthoz tartozó hét regionális gázszolgáltató azt jelentette be, hogy 2009 februártól átlagosan 4 százalékkal mérsékli a földgáz kiskereskedelmi árát, de fenntartja a december 1-jétől tervezett 10-12 százalékos emelést. Az E.ON Ruhrgas szóvivője a kőolaj árának mérséklődésével indokolta az árcsökkentést, de részleteket nem közölt.
A gázszolgáltató cégeknek a szerződésekben szereplő záradékok szerint tovább kell adniuk a végfogyasztóknak a kőolaj árának módosulásából adódó változásokat naptári negyedévenként, de ez cégenként eltérő módon valósul meg. (MTI)
Hatalmas, összesen mintegy 600 milliárd dolláros eszközvásárlási programot hirdetett a Fed az elmúlt másodpercekben, amire élénk erősödésbe kapcsoltak a világ tőzsdéi.
A Dow Futures 50 pontos mínuszból csaknem 150 pontos pluszba ugrott hirtelen, de megugrottak a nyugat-európai tőzsdeindexek, valamint a BUX is.
(Portfolio)