Csütörtök reggel a nyugat-európai részvénypiacok mintegy 0,8 százalékos csökkenéssel kezdtek. A hét elején elért növekedés után a befektetők profitrealizáló eladásokba fogtak, emiatt estek a tőzsdeindexek. A tőzsdéken az előző három napos felfelé ívelés után főként a bankok és a bányaipari cégek jegyzése csökkent.
A legmegbízhatóbb európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 1 százalékos csökkenéssel 802,46 pontra süllyedt a nyitás után.
A bankok közül a HSBC , a BNP Paribas, az UBS és a Banco Santander 2,6-5,4 százalékkal csökkent. A The Wall Street Journal bennfentesekre hivatkozva azt írja, hogy az amerikai kormány illetékesei további 1-2 ezer milliárd dollárnyi banki mentőcsomag kidolgozását tervezik. A szakértők bátorító jelnek értékelik, hogy Barack Obama elnök 825 milliárd dolláros ösztönző csomagját az erősen megosztott képviselőház 244 szavazattal 188 ellenében elfogadta, de a csomag "önmagában nem old meg semmit"- értékelte az egyik befektetői cég, a Seven Investment Management vezetője.
A bányaipari papírok a réz 2,2 százalékos áresése miatt is nyomás alá kerültek: az Xstrata 11,6 százalékot esett, miután 5,9 milliárd dolláros, erősen diszkontált árú részvénykibocsátást jelentett be. Az Anglo American, az Antofagasta, a BHP Billiton, az Eurasian Natural Resources Corporation és a Rio Tinto 3-5,6 százalékkal esett.
A Brent a nyitáskor hordónként 44,70 dollár volt, 20 centtel olcsóbb a szerdai zárónál. A WTI hordónként 41,84 dollárra csökkent, 32 centes esés után.