Kissé gyengült a forint, az euró hétfőn délelőtt negyed tízkor 279,90/280,10 forint volt a budapesti bankközi piacon a pénteki 279,50/70 forint után. A korábbi időszaknál sokkal nyugodtabb a piac, az árfolyam hajnal óta szűk sávban, 279,50 és 280,50 forint között alakult, a kereskedők a délutáni kamatdöntésre várnak. A forint a dollárral szemben kissé erősödött: az amerikai deviza árfolyama 210,50/65 forint, pénteken 211,00/30 volt. A nemzetközi kereskedésben egy svájci frank 187,85 (pénteken 188,60) forintot, 100 japán jen 232,65 (pénteken 232,70) forintot ért. (MTI)
A kőolaj ára több mint három dollárral esett, 2007 januárja óta legalacsonyabb szinten zárt Londonban és New Yorkban szerdán.
Az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében az északi-tengeri Brent decemberi lejárata 3,34 dollár csökkenéssel 52,37 dolláron fejezte be a napot. A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta decemberi jegyzése 3,17 dollárral 56,16 dollárra süllyedt.
Ennek az oka részben az a várakozás, hogy a globális gazdaság lassulása miatt csökken a világ olajkereslete. Gyengítette az energiahordozó árát a világ tőzsdéin bekövetkezett lejtmenet, valamint a dráguló dollár is. A trend kialakulásához hozzájárult a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) is, amely jelezte, hogy tovább csökkentheti a világ olajkereslet növekedésére vonatkozó előrejelzését. Az ezzel kapcsolatos havi jelentését csütörtökön ismerteti.
Január 5-én visszaveszik a törökszentmiklósi autóalkatrész-gyár dolgozóit a kényszerszünet után, ezt ígéri cég vezetősége. Az üzemet december 5-én egy hónapra bezárják, mert kevés a megrendelés. A 350 alkalmazottnak közös megegyezéssel felmondanak egy hónapra, a kényszerszünet alatt jár nekik a munkanélküli segély.A gazdasági válság miatt 15-20 százalékkal visszaestek a gyár megrendelései. Emiatt készlettöbblet halmozódott fel, többet termeltek, mint amennyit el tudtak adni. A cégnek először értékesítenie kell termékeit, mielőtt újra termelni kezdenek.
Kamarás Csaba, az IEC Kft. ügyvezetője elmondta: az üzemi tanáccsal egyeztetve döntöttek a közös felmondás mellett. Szerinte a munkavállalók elfogadták a helyzetet. Mint mondta: a jövő év elejétől újra vannak megrendeléseik, és ez biztosíték arra, hogy dolgozóikat újra, ugyanazokkal a feltételekkel, próbaidő nélkül felveszik. Az egyhónapos kényszerszünet alatt a dolgozók jogosultak a munkanélküli segélyre - tette hozzá. (MTI)
"Négy hibát követtünk el" címmel közölt interjút Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel a Le Monde című francia napilap szerda délután megjelent számában. A párizsi újság azon kérdésre, hogy Magyarország csődhelyzetben volt-e, amikor a Nemzetközi Valutalaphoz (IMF) fordult kérelmével, a kormányfő elmondta: a forint olyan támadást szenvedett el, mint amilyet a kilencvenes évek elején az angol font. A vállalkozások és a lakosság nyakig eladósodottak devizában, a válság befagyasztotta a pénzügyi piacokat, a forint esni kezdett, azoknak, akik hitelt vettek fel, még jobban el kellett adósodniuk a visszafizetéshez, s mindezt jól kiszámították azok, akik a magyar valutára spekuláltak.
A Le Monde szerint Gyurcsánynak az állami kiadásokra irányuló politikája növelte az államháztartási hiányt, a megszorító intézkedések viszont a növekedést fenyegetik. A lap azon felvetésére, hogy akkor hol követte el a hibát, a miniszterelnök úgy válaszolt: "azonkívül, ami a nemzetközi pénzügyi válságból adódik, négy alapvető hibát követtünk el". A miniszterelnök szerint az első az volt, hogy nem ösztönözték a lakosságot a megtakarításra. Ez annak a nyolc évvel ezelőtt megkezdődött politikának a következménye szerinte, amely az embereket a folyamatos pénzköltésre ösztönözte. A második hiba az volt, hogy 2000 és 2006 között az egymást követő három kormány túl sokat költött és lényegesen növelte a költségvetési hiányt. "Ebből 18 hónapot vállalok" - tette hozzá Gyurcsány. A harmadik hiba meggyőződése szerint a reformok elégtelensége volt, az ellenzék ugyanis folyamatosan azok megakadályozásán mesterkedett, a negyedik hiba pedig a vállalatok és a lakosság devizalapú eladósodása, még akkor is, ha a jelenség az egész régióban megfigyelhető - véli a miniszterelnök. (MTI)