A Nemzetközi Valutaalap (IMF) meg akarja kétszerezni, 500 milliárd dollárra, a kormányzati hitelezésre rendelkezésre álló alapját, hogy a globális válságból eredő kihívásokra reagálni tudjon, közölte az IMF a honlapján. Az IMF-nek jelenleg 250 milliárd dollárja van kormányoknak nyújtandó kölcsönökre. Ehhez Japán ígért még pótlólagos 100 milliárd dollárt. A további 150 milliárd dollár megszerzésének lehetőségeit az igazgatótanács rövidesen áttekinti. Nem csak néhány gazdag ország megcsapolására gondolnak, ehelyett szó lehet a tagországok IMF-kvótájának növeléséről vagy kötvénykibocsátásról is.
A globális válság kapcsán az IMF eddig összesen 47,9 milliárd dollár készenléti hitelkeretet hagyott jóvá Fehéroroszország, Izland, Lettország, Pakisztán, Szerbia, Ukrajna és Magyarország számára. Jóváhagyás alatt van egy keret El Salvador számára, és az IMF tárgyal Törökországgal. Ahogy halad az idő, más országoknak is szükségük lesz finanszírozásra, írták az IMF-jelentés szerzői. (MTI)
A pénzügyi válság kapcsán az FBI is többet vizsgálódna, de ehhez jelenleg nincs elegendő munkatársa és forrása. A The New York Times vasárnapi kiadásának nyilatkozva az FBI vezetőhelyettese elmondta: a 2001. szeptember 11-i merényletek után a nemzetbiztonságra összpontosítottak, most az FBI szeretné megduplázni azon ügynökei számát, akik a gazdasági bűnözéssel foglalkoznak.
A nyilatkozat szerint az FBI már 2004 óta figyelmeztet egy fenyegető jelzálogpiaci válságra, és többször javasolta az amerikai kormányzatnak - eredmény nélkül - hogy a pénzügyi ágazatban rendeljenek el bizonyos vizsgálatokat. 2001 óta az FBI gazdasági bűnözéssel foglalkozó alkalmazottainak számát 600 fővel - a 2001 előtti szám több mint harmadával - csökkentették. Ennek megfelelően a pénzügyi intézmények elleni vádemelések száma 2000 és 2007 között a korábbi felére csökkent, míg a biztosítási csalások büntetési ügyei 75 százalékkal estek vissza.
A devizahitelekkel kapcsolatos kormányzati intézkedések egyike lehet a futamidők módosítása – mondta Veres János pénzügyminiszter. Támogatásról nincs szó, de részletekbe nem kívánt bocsátkozni, mert még nincs végleges álláspont a kérdésben. Szerdán döntenek az intézkedésekről.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a szombati nemzeti csúcson arról beszélt, a kormány azt tervezi, hogy segítséget nyújt a devizahitellel rendelkezőknek, és az ezzel kapcsolatos javaslat jövő szerdán kerülhet a kormány elé. A kormányfő szerint nem költségvetési forrásból, hanem a hitelszerződések átalakításával segítenék, hogy a törlesztő részletek ne növekedjenek drasztikusan.
A pénzügyi tanácsadással foglakozó vállalkozások sem vonhatják ki magukat a pénzügyi válság hatósugarából annak ellenére, hogy ez a tevékenységi csoport az elmúlt években stabilan működött - prognosztizálja az Opten Kft. A céginformációval foglalkozó társaság rövid elemzésében ismerteti: Magyarországon jelenleg több mint 18 ezer olyan cég van, amelynek fő tevékenysége a pénzügyi tanácsadás. Ezek a cégek összesen 33 ezernél is több alkalmazottat foglalkoztatnak. A szektor súlyát jól mutatja, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 520 milliárd forint "üzletviteli szaktanácsadás" tevékenységhez sorolható számlát állítottak ki 2007-ben.
Az Opten megjegyzi: a pénzügyi válság következményeként a lakosság egyre szkeptikusabb a "biztos befektetésekkel" és a gazdasági szakemberekkel szemben, és ez kihat a pénzügyi tanácsadó cégek tevékenységére is. Az Opten azonban rámutat: eddig az a mondás járta, hogy az információ hatalom, most már azt kell, hogy mondjuk: "az információ a túlélés elengedhetetlen feltétele" - fogalmaznak a közleményben.
Az elemzők szerint hétfői ülésén nem változtatja meg a 8,50 százalékos irányadó kamatot a monetáris tanács. A Reuters legfrissebb felmérésében résztevők közül 13 elemző változatlan kamatszintet, két elemző 50 bázispontos kamatemelést vár a monetáris tanács hétfői ülésén. A szakértők szerint decemberig már nem változik a kamat, a jövő év végére viszont 7,50 százalékra csökken.
Az MTI által előzetesen kérdezett, illetve előrejelzéseikben szemlézett kilenc nagy londoni befektetési bank térségi szakértői közül - alapeseti prognózisként - egy sem vár kamatmódosítást hétfőre. Ugyanakkor teljes bizonyossággal nem zárják ki az esetleges szigorítást. A citybeli elemzők visszatérő érvelése az, hogy kamatmozgatással most nem érhető el eredmény, az MNB elsődleges feladata a likviditási helyzet kezelése.