Csökkenéssel kezdhetnek a vezető nyugat-európai tőzsdemutatók hétfőn a szakértők várakozása szerint. A megfigyelők becslése szerint hétfőn a londoni FTSE100 index 33 pontos, a frankfurti DAX30 mutató 50 pontos gyengüléssel indíthat. A tőzsdemutatókra kezdetben elsősorban az a pénteken ismertetett adat lesz befolyással, hogy 1945 óta tavaly csökkent a legnagyobb mértékben a foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban, ahol a munkanélküliek aránya 16 éve legmagasabb szintre nőtt decemberben.
A munkanélküliség növekedése komoly befolyással van a keresletre és végeredményben a vállalati eredményekre. Eközben Európában is egymás után látnak napvilágot a kedvezőtlen gazdasági adatok: novemberben a vártnál nagyobb ütemű volt a német ipari termelés visszaesése, a feldolgozóipar termelésének a hanyatlásáról közöltek adatot Nagy-Britanniában, Franciaországban és Spanyolországban. Hétfőn reggel jórészt veszteségen álltak az ázsiai tőzsdék. A térség vezető börzéje, a tokiói zárva volt.
Az amerikai DJIA határidős jegyzése nem túlságosan jelentős, 12 pont, a Nasdaq-é 6 pont gyengülést jelzett. A WTI olajfajta hordónkénti ára 64 cent csökkenéssel 40,19 dolláron állt. Röviddel 7.30 óra előtt a bankközi devizapiacon az euró 1,3409 dollárra gyengült a péntek késő esti 1,3473 dollár után. A dollár 90,14 jenről 90,15 jenre erősödött.
Napi mélyponton álltak a vezető New York-i tőzsdemutatók a csütörtöki kereskedés leállítása előtt két órával. Közép-európai idő szerint 20 órakor a technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 68,49 pont csökkenéssel 1613,15 ponton volt. A 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 8706,38 ponton állt 432,89 pont gyengüléssel. Ugyanekkor a New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta decemberi jegyzése 4,06 dollár csökkenéssel 61,24 dolláron volt.
Közép-európai idő szerint röviddel 20 óra előtt New Yorkban az euró 1,2719 dollárra gyengült a szerda késő esti 1,2965 dollárról. A dollár 97,70 jenre csökkent az előző napi 98,27 jenről. Az euró 262,93 forintot ért az egy nappal korábbi 259,92 forint után (+1,16 százalék). A dollár 205,82 forinton volt a szerdai 200,17 forintot követően (+2,82 százalék). (MTI/Reuters/Dow Jones)
A második világháború vége óta jövőre először csökken a fejlett országok hazai összterméke, közölte csütörtökön a Nemzetközi Valutaalap (IMF). Az IMF vezető közgazdásza, Olivier Branchard azt mondta, hogy a kormányok számára most az egyik legfontosabb feladat a gazdaságélénkítő csomagok elkészítése.
Októberben az IMF még 0,5 százalékos jövő évi gazdaságnövekedést várt a fejlett országokban. Ezt most 0,3 százalékos csökkenésre változtatta. A globális gazdaságnövekedési előrejelzését 3,0 százalékról 2,2 százalékra fogta vissza a nemzetközi szervezet. Az amerikai gazdaság kapcsán az IMF most azzal számol, hogy jövőre 0,7 százalékkal gyengül, míg októberben még 0,1 százalékos növekedést jósolt. Az eurózóna gazdasága 0,5 százalékkal hanyatlik 2009-ben az IMF szerint, amely a múlt hónapban még 0,2 százalékos növekedést valószínűsített a térségben.
Közép- és Kelet-Európa gazdasága jövőre 2,5 százalékkal fog bővülni az IMF szerint, korábban az előrejelzés 3,4 százalékos növekedésről szólt. A Nemzetközi Valutaalap azzal számol, hogy valamikor 2009 vége felé kezd élénkülni a globális gazdaság. (MTI)
A Magyar Villamos Művek társaságcsoport a minimumra csökkenti reprezentációs tevékenységét, így vállal szolidaritást az országgal és mindazokkal, akiket a nehéz gazdasági helyzet hátrányosan érint - közölte a cég vel csütörtökön. "A döntésnek megfelelően a lehetséges legalacsonyabb szintre csökkenti, illetve elhagyja az évvégéhez kapcsolódó üzleti ajándékozást partnereinek, továbbá törli a cégcsoport következő időszakban tervezett rendezvényeit is. A döntés kiterjed az anyavállalat MVM Zrt.-re és leányvállalataira - például a Paksi Atomerőműre, a MAVIR-re és MVM az Trade - egyaránt" - áll a közleményben, amely szerint az MVM így szeretne példát mutatva részt vállalni a közös terhek viseléséből és ezt üzleti partnerei számára is követendő példát mutatni. (MTI)
Több mint négy dollárral csökkent a kőolaj ára Londonban és New Yorkban csütörtökön késő délután. Az árgyengülés oka a globális gazdaság gyenge kilátása, illetve annak a hatása a kőolaj és az olajtermékek keresletére. Röviddel fél hat előtt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében az északi-tengeri Brent decemberi lejárata 4,48 dollár csökkenéssel 57,39 dolláron állt. Ez 21 havi mélypontnak számít. A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta decemberi jegyzése 4,63 dollárral 60,67 dollárra süllyedt.
A globális gazdasági válságot jól tükrözi, hogy csütörtökön a brit központi bank (BoE) másfél százalékponttal, az Európai Központi Bank (EKB) fél százalékponttal csökkentette az alapkamatot a gazdaság élénkítése céljából. (MTI)
Az államháztartás ez év októberében - önkormányzatok nélkül - 11,6 milliárd forint hiánnyal zárt - közölte a Pénzügyminisztérium csütörtökön. A szaktárca 13,5 milliárd forint hiányt várt októberre. Az év elejétől október végéig az államháztartás hiánya - helyi önkormányzatok nélkül - 742,6 milliárd forint lett, ami a GDP 2,7 százaléka. A Pénzügyminisztérium legutóbbi előrejelzésében 744,5 milliárd forinttal számolt. Az év egészére a szaktárca pénzforgalmi hiányprognózisa 928,9 milliárd forint, ami a GDP 3,4 százalékával egyenlő. A központi költségvetés 3,7 milliárd forintos hiánnyal, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 5,3 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 2,6 milliárd forintos hiánnyal zártak.
A központi költségvetés első 10 havi összesített egyenlege 2008-ban 828 milliárd forint hiányt mutat. A társadalombiztosítási alapoknál 10,9 milliárd forint, az elkülönített állami pénzalapoknál 74,5 milliárd aktívum halmozódott fel. Szeptemberben az államháztartás deficitje 58,4 milliárd forint volt, az első kilenc hónap összesített hiánya 731 milliárd forintot tett ki, ez a GDP 2,7 százalékával egyenlő. Tavaly októberben az államháztartásban 49,8 milliárd forint hiány keletkezett, az első 10 hónap összesített deficitje 1.196,9 milliárd forint volt, a GDP 4,7 százaléka. (MTI)