Kisegítik ukrán leányaikat a bankok
Még a múlt hónapban 17 bank kötött megállapodást az ukrán hatóságokkal arról, hogy az IMF 16,4 milliárd dolláros mentőcsomagját követve ők is hozzájárulnak a pénzügyi rendszer stabilizálásához. A Financial Times szerint ezzel még egyáltalán nem tűnt el a bizonytalanság a szektorból, és egyes bankok további feltőkésítéshez folyamodhatnak. Az Unicredit például 500 millió hrivnya (62 millió dollár) összegben nyújt friss tőkét az Ukrsotsbank számára, amelyet egyébként 2,1 milliárd euróért vásárolt fel 2007-ben.
Az osztrák Raiffeisen úgy nyilatkozott, ezúttal viszonylag kis összegben nyújtana tőkét a leánybankja számára, a Raiffeisen Aval ugyanis már kapott egy jelentősebb tőkeinjekciót a banktól a tavalyi évben. A német Commerzbank 33 százalékos tőkeemelésről döntött (ez nagyjából 85 milliárd dollárnak felel meg) a Bank Forum nevű leánybankja esetében.
Az orosz állami tulajdonban lévő VEB 190 millió dollár tőkével és egymilliárd dollárnyi hitelhozzáféréssel segíti meg leánybankját, a Prominvest Bankot. Az Ukrsibbank, amelyet félig a francia BNP Paribas tulajdonol, 32 százalékos tőkeemelést kap, és megduplázódó nyereségről tett jelentést a tavalyi évre.
Üdvözölte a kereskedelmi bankok döntését Erik Berglof, az EBRD vezető közgazdásza. A nemzetközi intézmény szintén jelentős összegben, 500 millió euróval támogatja az ukrán bankokat. Elmondta: “a régió problémái kezelhetőek, de aktívan kell kezelni őket."
Mint ismeretes, Ukrajna megsegítésével kapcsolatban több probléma is felmerült a közelmúltban. A Nemzetközi Valutaalap például visszatartotta az általa nyújtott hitel 1,8 milliárd dolláros részletét, mert az ukrán kormány 3 százalékos hiányt tervez az IMF által elvárt 0 százalék helyett. Ukrajna az EU-tól és Oroszországtól kért volna segítséget Viktor Pinzenyik pénzügyminiszter szándéka szerint, ő azonban az ügyet övező bizonytalanságok hatására megvált tisztségétől.
A Fitch csütörtökön öt nagy ukrán bank leminősítését jelentette be, köztük van az Ukrsotsbank és az Ukrsibbank is. A hitelminősítők tevékenysége ugyanakkor kiverte a biztosítékot az ukrán bankszektor szereplőinél, az ukrán bankszövetség például azt javasolta tagjainak, hogy tagadják meg az együttműködést a hitelminősítőktől, míg a pénzügyi válság tart, negatív értékelésik ugyanis károkat okoztak az ukrán bankrendszerben.