Reális kockázat Amerika leminősítése
További Világ cikkek
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző cége - júliusra szóló, Londonban már hozzáférhetővé tett világgazdasági prognózisában azt írta: miután a Standard & Poor's hitelminősítő negatívra rontotta a brit adósosztályzat besorolását, a figyelem még inkább a vezető gazdasági erőcentrumok költségvetési helyzetének fenntarthatóságára irányult.
Az EIU szerint ennek nyomán a szintén súlyos költségvetési feszültségekkel küszködő Egyesült Államok leminősítése is valós fenyegetéssé vált. A Standard & Poor's május 21-én - hatalmas piaci visszhangot keltő intézkedéssel - az addigi stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia, az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság lehetséges legjobb, "AAA" szintű besorolásának kilátását. Ennek indokai között szerepelt a recesszió és az gazdaságélénkítő kiadások miatt várhatóan példátlan szintre - a brit kormány idei hivatalos előrejelzése szerint is a GDP 12 százaléka fölé - emelkedő brit költségvetési hiány, valamint az, hogy az S&P szerint hamarosan megközelíti a GDP 100 százalékát a brit államadósság.
Amerika is bajban
Mivel az amerikai gazdaság - a hatalmas központi ösztönző és bankmentő programok miatt - arányaiban ugyanolyan hiány- és államadósság-problémákkal küszködik, mint a hasonló élénkítő eszközökhöz folyamodó Nagy-Britannia, elemzők szerint az S&P brit kilátásrontása után a piacon felmerült annak rémképe, hogy az Egyesült Államok is esetleg elvesztheti csúcsszintű, eddig megkérdőjelezhetetlennek tartott "AAA" adóskockázati osztályzatát.
Ettől tart például az amerikai államadósság legnagyobb külső finanszírozói közé tartozó japán befektetőknek csaknem a harmada. A Barclays Capital londoni befektetési bankcsoport rendszeresen méri az amerikai adósságfinanszírozás szempontjából alapvető fontosságú japán intézményi befektetői kör hangulatát az amerikai kilátásokkal kapcsolatban. A cég legutóbbi felmérésébe bevont japán befektetők 32 százaléka mondta azt, hogy "komoly mértékben" vagy "valamelyest" tart az Egyesült Államok "AAA" osztályzatának egy éven belüli megvonásától.
A Barclays Capital elemzői mindazonáltal ezt "furcsának" nevezték, tekintettel arra, hogy ha például a Standard & Poor's negatív kilátást ad egy adósosztályzatra, az is általában csak egyharmados esélyt jelez az érintett besorolás tényleges rontására, átlagosan két évi távlatban. Az amerikai leminősítés lehetőségére eddig nem is utalt egyetlen nagy nemzetközi hitelminősítő sem, sőt, az S&P és a Moody's Investors Servide az utóbbi hetekben egyaránt hivatalosan jelezte, hogy náluk nincs napirenden az amerikai besorolás rontása.
A puszta feltételezés is azonban komoly piacmozdító erőnek bizonyult a brit osztályzat kilátásának negatívra rontása utáni időszakban, mivel az amerikai szuverén adósság "AAA" besorolása a piac szerint a globális pénzügyi rendszer egészében a kockázat árazásának alapja.
Az EIU keddi londoni elemzése szerint az amerikai kormány által összeállított, összességében 787 milliárd dolláros gazdaságélénkítő és munkahelyteremtő csomag is hozzájárul a szövetségi költségvetési hiány "drámai mértékű" felduzzadásához. A cég londoni elemzői most azzal számolnak, hogy az amerikai államháztartási deficit az idén a hazai össztermék 13,2 százaléka lesz, és jövőre a GDP 13,6 százalékára bővül tovább. Az azután következő években a deficitek már csökkenésnek indulnak, de még mindig "csillagászatiak lesznek", áll az EIU keddi elemzésében.
A nehezén túl vagyunk
Nem jobb a brit közfinanszírozás állapota sem. A jelenlegi pénzügyi évre szóló, áprilisban beterjesztett költségvetés a becsült GDP-érték 12,4 százalékának megfelelő hiánnyal számol az idén. Ez a modern kori brit gazdaságtörténet messze legmagasabb deficitje lenne.
Ráadásul a hiány csak nagyon fokozatosan csökken, és még a következő évtized közepén is magas lesz. Alistair Darling brit pénzügyminiszter a költségvetési előterjesztésben jövőre 11,9 százalékos, az azután következő évekre rendre 9,1 százalékos, 7,2 százalékos és 5,5 százalékos központi deficiteket jósolt.
Az EIU keddi globális előrejelzése a világgazdaság egészének kilátásairól azt írja, hogy az előretekintő gazdasági jelzőszámok folyamatosan javulnak, ami arra utal, hogy a globális visszaesés legnehezebb időszaka már elmúlt. A ház azzal számol, hogy "átmenetileg" jelentős növekedési megugrás várható, amint a vállalati szektor az eddigi raktárkészlet-leépítés befejeztével hozzálát a készletek visszatöltéséhez, és a költségvetési-pénzügypolitikai ösztönző programok is hatni kezdenek.
A prognózis szerint azonban valószínűtlen, hogy a világgazdasági növekedés a következő néhány évben visszatér a korábbi években megszokott, 4,8-5,0 százalékos ütemekhez. Az EIU londoni elemzői vásárlóerő-paritáson mérve az idén 1,8 százalékos átlagos világgazdasági visszaesést várnak - az átlagon belül a fejlett ipari gazdaságok alkotta OECD-térségben 4,0 százalékos GDP-mínuszt jósolnak -, és jövőre 2,1, 2011-ben pedig 3,4 százalékos növekedést valószínűsítenek. Előrejelzésük szerint a globális növekedés üteme csak 2013-ban lépi át ismét a 4 százalékot.