Elkerülhetetlennek látszik az újabb gázválság

2009.07.06. 07:52

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) bejelentette, hogy nem hajlandó kölcsönt adni Ukrajnának gáztartalékok felhalmozására, mivel az országnak eddig adott 16,4 milliárd dolláros készenléti hitelkeret, amelyet az IMF vezette hitelező konzorcium nyújtott, felhasználható költségvetési célokra, így a gázipar finanszírozására is. Ukrajna hónapok óta tárgyal az Európai Unióval és nemzetközi hitelintézetekkel 20 milliárd köbméter biztonsági gáztartalék felhalmozásának finanszírozásáról. Ez a forrás arra szolgálna, hogy ha télen megszakad az orosz gázexport, akkor Kijev a készletek felhasználásával teljesíthetné európai szállítási kötelezettségeit. Más hitelezők hajlandónak mutatkoznak 1,4 milliárd dollár kölcsön folyósítására, ám Ukrajna 4,2 milliárdot kért. A megfelelő tartalék nélkül egy orosz-ukrán fizetési vita esetén hasonló krízis alakulhat ki, mint az év elején. Az Európai Unió arra figyelmeztette tagországait, hogy halmozzanak fel készleteket, mert ha Kijev nem lesz képes kifizetni 4,2 milliárd dolláros gázártartozását, akkor a Gazprom januárban, az igények megugrása idején ismét úgy dönthet, hogy nem hagyja tovább nőni a tartozást, és ezért elzárhatja az exportvezetékeket.

Még évekig nem nyújthat alternatív szállítási útvonalat és beszerzési forrást a Nabucco gázvezeték, de legalább úgy tűnik, hogy végül meg fog épülni. Az erről szóló kormányközi szerződést július 13-án írhatják alá a projektben érintett felek. A ceremónia azért csúszott, mert Törökország, a Nabucco fő tranzitországa, igényt tartott a vezetéken érkező, évente maximum 31 milliárd köbméter gáz 15 százalékára. Azt egyelőre nem tudni, hogy milyen kompromisszum született ebben az ügyben.

Színezi a képet, hogy Oroszország több módon is igyekszik kihúzni a szőnyeget a projekt alól. A Gazprom megállapodást kötött Azerbajdzsánnal, hogy vásárol gázt a feltárás előtt álló Shakh Deniz offshore-gázmezőről, ami a Nabucco egyik remélt fő forrása lenne. Az Asia Times hírportál szerint azonban Baku geopolitikai okokból nem kötelezi el teljesen magát az orosz export mellett, ezért marad gáz a Nabuccóba is. Moszkva emellett együttműködést ajánlott Törökországnak a Déli Áramlat gázvezeték kapcsán, amit a török kormány elégedetten nyugtázott, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Ankara párhuzamos, nem pedig versenytárs projekteknek tekinti az orosz és az európai vezetéket. Sajtóhírek szerint a héten Moszkvába látogató Barack Obama amerikai elnök arra akarja ösztönözni az orosz vezetést, hogy ne zéró összegű játszmaként kezelje az európai gázexport ügyét, hanem bízzon benne, hogy lehetséges a Nabucco és az orosz vezetékek békés egymás mellett élése.