Hiba volt az amerikai bankmentő csomag?
Havi jelentésében nem foglal állást az amerikai kongresszus felügyeleti bizottsága arról, meg kellene-e hosszabbítania a pénzügyminisztériumnak a 14 hónap után 2009 év végén elvileg lejáró bankmentő csomagot – írja a Portfolio.hu. A Reuters emlékeztet: az átfogó mentőcsomagból autógyárak is részesedtek, sőt az AIG biztosítóóriás is tetemes összeget kapott belőle.
A bizottság megállapítja: súlyos megoldatlan problémákat hagyott maga után a program, így a toxikus eszközök még mindig lehúzzák a bankok mérlegét, a hitelezés meredek esésben van, a mentőcsomaghoz köthető erkölcsi kockázatok pedig most is magasak. "Az árverezési válság egyre nagyobb" – írja a jelentés.
A piacok stabilizálódása nem csak a bankmentő csomagnak köszönhető, abban a rendkívüli gazdaságélénkítés egyéb eszközei, köztük az ottani betétbiztosítási hatóság, a FDIC és a jegybank szerepét betöltő Fed eszközgaranciái is nagy szerepet játszottak, ezért ezek túl gyors visszavonása aláásná a gazdaság kibontakozóban lévő stabilitását – vélik a dokumentum készítői. Elizabeth Warren, a bizottság vezetője az árverésekkel kapcsolatban megjegyezte: a TARP sem hatályában, sem méretében, sem tartósságában nem volt elég ahhoz, hogy kezelni lehessen vele a válságot. A következő öt évben 8-13 millió árverést várnak, s ebben a számban nincsenek benne azok a hitelezettek, akik másképp veszítették el lakásukat. Közülük csak 3-4 millió esetben hivatott segíteni a TARP.
Bankmentésre nem, vállalkozás-finanszírozásra és munkahelyteremtésre még fel szeretné használni az Obama-kormány a 700 milliárdos keretből megmaradt forrásokat, vagy azok egy részét, így ma valószínűleg bejelentik, hogy a programot 2010 októberéig meghosszabbítják.