Athén 3 százalékos hiányt ígér 2014-re

2010.05.02. 15:01
Görögország komoly tervekkel áll az Európai Unió és az IMF elé, de londoni elemzők szerint az óriáshitellel megmenteni kívánt országnak a következő években még több segítségre lehet szüksége.

Négy év alatt, 2014 végére a bruttó hazai termék (GDP) 3 százaléka alá kívánja leszorítani államháztartási hiányát Görögország - jelentette be vasárnap Jeórjiosz Papakonsztantinu pénzügyminiszter. Ennek érdekében a következő években összesen 30 milliárd eurót kell megtakarítania.

Idén 8,1 százalék, jövőre 7,6 százalék, 2012-ben 6,5 százalék lesz a deficit a tervek szerint. A GDP-hez mért bruttó államadósság a 2009. évi 115,1 százalékról 140 százalék fölé emelkedik 2014-ben, majd csökkeni kezd. Emellett a pénzügyminiszter arra számít, hogy idén 4 százalékkal csökken a görög GDP, és további 2,6 százalékkal 2011-ben, majd 2012-ben már 1,1 százalékkal nő.

Jeórjiosz Papakonsztantinu szerint Görögország fokozatosan visszatér a kötvénypiacra, és esetleg nem kell igénybe vennie a három évre szóló teljes támogatást. A terveket kedden terjesztik a parlament elé.

Ki igazit ás

Csupán "a kezdet végének" minősítik londoni elemzők Görögország pénzügyi kisegítését, hangsúlyozva, hogy az egyszeri csomag korántsem hosszú távú megoldás, és az euróövezet többi gyenge költségvetési és adóssághelyzetű tagállama is még bajba kerülhet.

A Lombard Street Research nevű vezető londoni gazdaságelemző cég szerint Görögországnak 2011-ben és 2012-ben még több pénzre lesz szüksége. Elemzésük szerint Görögország kisegítésével elvvé válik a piac szemében, hogy más, súlyos bajban lévő eurótagállamok - Portugália, esetleg Spanyolország, sőt talán Olaszország is - hasonló segítségben részesül.

A Barclays Capital, a londoni City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja szerint Görögországnek három-négy évre szóló, 90 milliárd eurós pénzügyi csomag kellene a potenciális finanszírozási szükségletek fedezésére. A cég arra is felhívta a figyelmet, hogy a 120 milliárd eurós csomag mellett is szükség van az államháztartási kiigazításra.

A JP Morgan bankcsoport hazánkat hozza fel követendő példaként. Magyarország "valószínűleg Európa legambiciózusabb költségvetési korrekcióját" hajtotta végre, és Görögországnak hasonló szigorításra van szüksége, írja a bank közleménye.

Vigyázó szemek

Bernard Kouchner francia külügyminiszter szerint a Görögországot megmentő nemzetközi program  "semmit nem garantálhat" a válság továbbterjedése ellen. Szerinte abba kell hagyni az europesszimizmust, mert Európa működni fog, és válságról válságra fejlődik.

  "Ami ebben az egész ügyben nagyon kellemetlen, sőt elviselhetetlen, az az, ahogy a kamatok változnak és ahogy a hitelminősítők dolgoznak. Ezt Franciaország már többször jelezte, a köztársasági elnök többször felvetette, hogy meg kell változtatni a rendszert" - hangsúlyozta Kouchner.