A legutóbbi kamatmeghatározó ülés óta napvilágot látott adatok a növekedés és a foglalkoztatottság-bővülés lassulására utalnak - vélik a Federal Reserve jegybankárai. A dokumentum szerint a fogyasztás fokozatosan emelkedik ugyan, de a magas munkanélküliség, az alacsony jövedelem-dinamika, a csökkenő ingatlanvagyon és a szigorú hitelezési feltételek nem túl gyorsan. A vállalatok is többet költenek különböző berendezésekre és szoftverekre, munkahely-teremtő képességük viszont továbbra is gyenge.
Közben az ingatlan- és hitelpiacon sem történt sok jó: a megkezdett építkezések száma továbbra is igen alacsony, a hitelezési aktivitás pedig folyamatosan gyengül. A kedvezőtlen fejlemények és a gyenge növekedési kilátások ellenére a jegybankárok bíznak abban, hogy a kapacitás-kihasználtsági mutatók ha még csak lassan is, de kezdenek visszatérni a korábbi szintekre.
Az inflációs várakozások stabilak
Az inflációs nyomás az elmúlt negyedévekben gyengült és erősödés egyelőre nem is várható, hiszen a forráshiány miatt költségoldalon a felfelé mutató inflációs kockázatok erősödése nem várható, az inflációs várakozások stabilak.
Itt a "bűvös" mondat
Az alacsony kapacitáskihasználtságra, a mérsékelt inflációra és a stabil inflációs várakozásokra való tekintettel a jegybankárok célja, hogy tartósan alacsony szinten (a jelenlegi 0,00-0,25 százalékos) sávban tartsák az irányadó rátát (a fed funds ratet) - derül ki a közleményből.
Jön az újabb lazítás
Csalódniuk kellett azoknak a Fed szakértőknek, akik úgy gondolták, hogy ma nem tesznek további lépéseket az amerikai jegybankárok, hiszen a közleményben az szerepel, hogy a gazdaság élénkítése érdekében lejáró jelzálog-fedezetes eszközeiből a jövőben hosszú távú állampapírok vásárol a Fed.
A New York-i Fed fél órával a közlemény megjelenését követően bejelentette, hogy a program (1) augusztus 17-én indul, (2) annak részleteit (ütemezését) holnap hozzák nyilvánosságra, (3) a 2-10 éves állampapírok lesznek a fókuszban.
Ezúttal is Hoenig volt a fekete bárány
Thomas Hoenig, kansasi Fed kormányzó szerint a gazdaság még mindig a vártnak megfelelően teljesít (élénkül), éppen ezért nincs szükség arra, hogy a közleményben szerepeljen, hogy az irányadó rátát tartósan alacsony szinten kívánják tartani a jegybankárok, hiszen ezzel saját mozgásterüket korlátozzák. Hoeing az állampapír-vásárlási programmal sem értett egyet.