Fájdalmas lesz Írország megmentése
Ma mutatja be az ír kormány azt a 4 éves reform tervet, amely az idei 32 százalékosos GDP arányos hiányt 2013-ra 3 százalékos szintre csökkentené - írja elemzésében az Equilor.
Ehhez tetemes megtakarítást kell előidézni, a következő másfél évben legalább 15 milliárd eurónyit. Ezt főleg a kiadások lefaragásával irányozhatja elő a program, amely 10 milliárd euróval enyhítené a költségvetés kiadási oldalát, 5 milliárd eurót pedig adóemelésekből tervez beszedni. Tudni lehet például, hogy a jelenlegi minimálbér, ami 8,65 euró óránként, legalább 12 százalékkal fog csökkenni.
Brian Lenihan, ír pénzügyminiszter viszont a nemzetközi nyomás ellenére sem enged a társasági nyereségadó 12 százalékos kulcsának megemeléséből, az egyelőre ennyi marad. Várhatóan fokozódik majd a németek és franciák felöli nyomás, hogy az uniós átlaghoz (30-35 százalék) közelítsék az adókulcsot, ugyanis ez jogtalan versenyelőnyhöz juttatja az Írországban működő cégeket – szól a kontinentális érv.
Kártyavár
A 4 éves költséglefaragás persze egy látványterv, hiszen még a jövő évi költségvetést sem szavazta meg az ír parlament, és jó eséllyel nem is fogja a december 7-i ülésen. Amit követően a kormány feloszlatja a parlamentet és új választásokat fog kiírni. Márpedig ilyen légkörben nemhogy 4 éves tervet nehéz keresztülvinni, de még 4 hónapra sem garantált a kormányozhatóság, ami alapfeltétele a konszolidáció sikerének.
Ráadásul ír televízióban közölt bejelentés részletei csupán a csomag méretéről szóltak, olyan fontos részletkérdéseket továbbra sem fedtek fel, hogy mekkora kamatot kell fizetni az IMF-EU hitel után. Márpedig az ördög az ilyen részletekben bújik – figyelmeztetnek ír közgazdászok, akik között néhányan azt kezdték kiszámolni, hogy mekkora kamatszint mellett fogja tudni visszafizetni a kölcsönt Dublin. E szerint ha 2,5 százalékos éves kamatszintnél drágábban kapja meg a 85 milliárdot, akkor az olyan kamatterhet róhat a költségvetésre, hogy szinte lehetetlen lesz az államháztartást egyensúlyi pályára állítani. Márpedig valószínűleg magasabb lesz a kamat, hiszen a görögöknek is kb. 5 százalékot kell fizetni a maguk 110 milliárd eurós hitelkerete után.
Az persze más kérdés, hogy így is sokkal jobban járnak ezek az országok, mintha a piacról kellene forrást szerezniük, hiszen jelenleg a 10 éves lejáratú ír állampapír hozama 8.25 százalék.