Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Japán egyébként magasan elsőrendű kormányadósi besorolását kedden a Moody's Investors Service, a hiány- és adósságcsökkentés sikerével kapcsolatos kételyeire hivatkozva.
A nemzetközi hitelminősítő kedd hajnali londoni bejelentése szerint a kilátásrontás a japán kormány "Aa2" szintű adóskockázati osztályzatára vonatkozik. A Moody's indoklása szerint egyre erősebbek azok az aggályok, hogy a japán gazdaság- és költségvetési politika elég erőteljes ahhoz, hogy teljesíteni tudja a kitűzött hiánycélt, és megfékezze az adósságállomány növekedését.
A Moody's szerint a globális pénzügyi válság mély nyomokat hagyott a japán gazdaságon, és jelentősen megemelte azokat az akadályokat, amelyeket a kormánynak le kell küzdenie, ha teljesíteni akarja az elsődleges költségvetési egyensúly megteremtésének 2020-ra kitűzött célját.
Bár a japán hazai össztermék (GDP) értéke tavaly reálértéken 3,9 százalékkal nőtt - ami a magasan fejlett nagy gazdaságok között a leggyorsabb növekedési ütem volt -, a nominális növekedés ugyanakkor csak 1,8 százalékos volt, vagyis elmaradt a reálnövekedéstől, a krónikus deflációs nyomás miatt, amelyet szintén erősített a pénzügyi válság.
A ház szerint még ha a nominális növekedés 2020-ra - a kormány derűlátó növekedési forgatókönyvének megfelelően - 3,8 százalékra gyorsulna is, önmagában ez sem lenne elégséges az elsődleges költségvetési hiány felszámolásához. A 90-es évek eleje óta akkora kormányadósság halmozódott fel, amely messze meghaladja bármely más fejlett nagy ipari országét, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) számítási szerint a GDP-arányos adósságráta 226 százalékos.