Kész aknamező a zsíros orosz piac

2011.05.24. 14:38
Bírósághoz fordulni teljesen felesleges, kerüljük a túl bonyolult kereskedelmi megoldásokat, mert könnyen gyanússá válhatunk, és jól vizsgáljuk meg a partnervállalatot, mert akár több teljesen különböző mérlege is lehet ugyanarra az időszakra, így nehéz megállapítani, hogy nem egy fizetésképtelen céggel kerültünk-e kapcsolatba. Egyébként ilyen és ehhez hasonló szabályok betartása esetén Oroszország az egyik legvonzóbb exportpiac a magyar vállalatok számára az Atradius szerint.

Oroszország Magyarország harmadik-negyedik legnagyobb kereskedelmi partnere, a magyar–orosz áruforgalom 2010-ben mintegy 18,3 százalékkal emelkedett 2009-hez képest, és ezzel elérte a 10,2 milliárd dollárt. Ezen belül a magyar kivitel 14,7 százalékkal növekedve meghaladta a 3,4 milliárd dollárt.

Azonban a helyi viszonyok miatt érdemes nagyon óvatosnak lenni: az Atradius összeállított egy olyan listát, amelynek pontjait érdemes minden olyan vállalkozásnak megfogadnia, amely Oroszországba exportál. „Ügyfeleink rendszeresen szembesülnek azzal, hogy az orosz piacra való belépésük az előzetesen vártnál sokkal nehézkesebb. Nincsenek hatalmas eltérések a többi exportpiachoz képest, de van pár olyan nagyon fontos tényező, amelyre mindenképpen ügyelni kell, különben csak a szerencsében bízhatunk” – állítja Vanek Balázs, a hitelbiztosító országigazgatója.

A lista egyik eleme, hogy nemfizetés esetén teljesen felesleges bírósághoz fordulni. „Oroszországnak nincs aláírt kétoldalú szerződése a bírósági ítéletek végrehajthatóságáról a legtöbb európai országgal, így a döntések kikényszerítésére igen csekély az esély bármelyik oldalon is, azaz puszta időpocsékolás bíróságra járni” – magyarázza Vanek Balázs. Ehelyett kössük ki a szerződésben, hogy vitás esetekben választott bírósághoz fordulunk, ugyanis ezek ítéleteit általában elismerik az orosz bíróságok.

Kerülni kell a túlzottan bonyolult kereskedelmi megoldásokat is, inkább egyszerűbb, jobban áttekinthető sémákban gondolkozzunk. Az elmúlt évtizedben az orosz piacon egyre gyakoribbá váltak az orosz vámok és importadók befizetésének kikerülésére szolgáló konstrukciók, elsősorban az élelmiszeripari és a szórakoztatóipari termékek szegmensében. Az ilyen esetekben általában egy vagy több offshore céget is beiktatnak, amelyek Oroszországon kívüli raktárba szállítanak, ahonnan „különleges kialakítású” orosz járművekkel juttatják az országba a rakományt, a számlát pedig egy újabb offshore cég rendezi.

Az ilyen konstrukciókat újabban igen alaposan vizsgálják az orosz hatóságok, az eljárás folyamán pedig gyakran foglalják le az árucikkeket, a szállító pedig pénz és áru nélkül marad. Számos esetben a vizsgálat nemcsak az importőrre terjed ki, hanem a szállítót adócsalásban való bűnrészességgel és felbujtással is megvádolják. Aki nem tud megalapozott magyarázatot adni az offshore cégek beiktatására, az ne is gondolkozzon ilyen megoldásokban.

Újabb problémát jelent az orosz cégek átláthatatlan felépítése, hiszen így fizetőképességük felmérése is nehézséget jelent. Gyakran előfordul, hogy egy orosz vállalatnak akár három teljesen különböző mérlege is lehet ugyanarra az időszakra. „Egyedül személyes találkozókon derülhet fény a cég valós adataira, ezt pedig az exportőrök nem minden esetben tudják megoldani. Ilyenkor jön jól, ha egy olyan hitelbiztosítóhoz fordulnak, amelyik jelen van a helyi piacon” – magyarázza Vanek Balázs.