Görögország megkezdte az újratárgyalást
Újabb tárgyalást kezdtek a nemzetközi hitelezők küldöttségvezetői csütörtökön Athénban, az új görög kormány arról próbálja őket meggyőzni, hogy enyhítsenek a súlyos adósságválsággal küszködő ország megmentésére összeállított mentőcsomag szigorú feltételein.
Korábban Andónisz Szamarász miniszterelnök leveléből kiderült, hogy a kormány már nem törekszik a megállapodás teljes újratárgyalására, mindössze kisebb változtatásokat szeretnének elérni a megszorítások végrehajtásával kapcsolatban.
Az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Központi Bank alkotta "trojka" küldöttségvezetői néhány órával Joanisz Szturnarasz pénzügyminiszter hivatali eskütétele után ültek tárgyalóasztalhoz a görög kormánnyal. A trojka a 130 milliárd eurós mentőcsomag fejében vállalt görög költségvetési megszorítások és reformok - akadozó - teljesítését tekinti át.
Enyhítenék a szigort
Athén adóemeléseket, (közalkalmazotti) munkahely- és bércsökkentéseket törölne el, hiszen ezek csak tovább mélyítették az ötödik éve tartó görög gazdasági visszaesést. Az enyhítés érdekében hatalmas nyomás nehezedik a közvélemény részéről a kabinetre, amely az előző kormányalakítási kísérletek kudarca miatt június 17-re kiírt választások eredményeként alakult meg. A lakosság nagy része annak árán is enyhítést akar, hogy Görögország emiatt esetleg távozni kényszerülhet az euróövezetből, ami katasztrofális következményekkel járna.
Athénnak azonban arra kell számítania, hogy a feltételek enyhítését célzó törekvései európai partnerei erős ellenállásába ütköznek, utóbbiak ugyan hajlandóak a program módosítására, de annak céljait nem akarják megváltoztatni.
Valószínűleg úgyis csődbe megy
Anders Borg svéd pénzügyminiszter a stockholmi rádiónak csütörtökön nyilatkozva úgy vélekedett, a görög állam a pénzügyi megmentését célzó erőfeszítések ellenére végül valószínűleg csődbe megy, akkor is, ha sikerül újratárgyalni a csomag feltételeit.
"Ha megnézzük, hogyan kezelték eddig a helyzetet, és tekintetbe véve a magas adósságállományt és a gazdaság alacsony növekedési potenciálját, végül is nem zárható ki a görög államcsőd" - mondta Borg. A trojka küldöttségvezetői várhatóan három napig maradnak a görög fővárosban, szakértőik azonban tovább folytatják a munkát az égei-tengeri országban.