Három nagy amerikai autógyártó, a General Motors, a Ford és a Chrysler 25 millió dolláros szövetségi támogatást akar, hogy úrrá legyen az amerikai járműágazatot sújtó válságon - jelentette a The Wall Street Journal. A kedvező kamatozással kért hitel részét képezné annak a második amerikai gazdaságélénkítő csomagtervnek, amit Washington szeptemberre készít elő.
Az amerikai autógyártók augusztusban várhatóan nagy csökkenést kénytelenek jelenteni értékesítésükben. A J. D. Power and Associates piackutató szerint augusztusban szezonális kiigazítással éves szintű 13,4 millió jármű eladása várható, ez jelentősen alatta marad a tavaly augusztusi 16,2 millió eladott járműnek. Ugyanakkor júliushoz képest még így is 6,3 százalékos csökkenést jelentene a várható adat.
GM49
Tizenöt és fél milliárd dollár lett az amerikai General Motors (GM) járműipari konszern idei második negyedévi vesztesége, bár ebből több mint 9 milliárd dollár egyszeri kiadások, egyebek között csaknem 20 ezer dolgozó végkielégítése miatt keletkezett. A vállalat árbevétele 38,2 milliárd dollárnyi volt a negyedévben, 8 és fél milliárd dollárral kevesebb, mint egy évvel előtte.
A GM eredményjelentése szerint a veszteség jelentős részt az Egyesült Államokban folyó üzleti tevékenysége révén keletkezett: az eladások visszaesése, a költségek növekedése az észak-amerikai üzletben 4,3 milliárd dolláros veszteséget okozott. Az itteni bevételek harmadukkal estek vissza, értékben 19,8 milliárd dollárt értek el. A GM piaci részesedése bő 20 százalékra szorult vissza fő piacán.
A vállalatóriás költségcsökkentési programot hajt végre, mellyel szerint a jövő év végéig 10 milliárd dollárnyit szeretne megtakarítani. A héten jelentette be, hogy szeretne megválni ötezer amerikai adminisztratív dolgozójától. A novembertől esedékes létszámcsökkentés mellett a GM a dolgozók egészségbiztosítási keretét és a vezetői prémiumokat is csökkentené.
Fordul a kocka
Az amerikai Ford - a nagyságra második amerikai autógyártó - idei második negyedévét meglepően nagy, 8,7 milliárd dolláros adózás utáni veszteséggel zárta. A jelentések szerint az egyszeri, összesen 8 milliárd dolláros költségek rontották az eredményt. Árbevétele 41,5 milliárd dollár lett, hat százalékkal kevesebb mint egy évvel korábban. Az autógyártó az első negyedévben még szerény, 100 millió dolláros nyereséggel működött, a tavalyi második negyedévben pedig 750 millió dolláros adózott eredményt ért el. Amerikai üzlete már az elmúlt két évben komoly veszteségeket okozott. A Ford eladásai tavaly 12 százalékkal, 2,558 millió járműre estek vissza.