Ázsia a világgazdaság motorja

2008.01.09. 07:44
A világ legnagyobb tőzsdei értékű társaságainak listáját toronymagasan az első számú kínai energiacég, a PetroChina vezeti, közel 724 milliárd dolláros kapitalizációval, de az első hatban az ázsiai országot további két óriás – a világ legtöbb előfizetőjét regisztráló mobilszolgáltató, a China Mobile és egy bank, az Industrial & Commercial Bank of China – is képviseli.

Az Ernst & Young által a 2007. végi részvényárfolyamok alapján összeállított listán a korábbi világelső ExxonMobil 512 milliárd dolláros tőzsdei értékével a második helyre szorult, a harmadik – jócskán lemaradva – az amerikai gazdaság barométerének is tekintett General Electric.

A legtöbbet érő európai cég az orosz Gazprom, az öreg kontinenst az első húszban összesen hét cég – a Gazpromon kívül a Shell, a BP, az EDF, a Total és a Vodafone – képviseli. A 2006-ban 90 milliárd dolláros árbevételt elért PetroChina kurzusa ráadásul jelentősen gyengült: november elején, amikor a cég részvényei megjelentek a sanghaji tőzsdén, az árfolyamból még 1100 milliárd dolláros – nagyjából a magyar GDP tízszeresének megfelelő – kapitalizáció következett.

Az egy évvel korábbi top 10-es vállalatok közül – mindenekelőtt a jelzálogpiaci válság miatt – a Citibank és a Bank of America is kiesett. Sokáig ez a két társaság versengett a világ legtöbbre taksált pénzintézeté-nek címéért, ez a titulus azonban, úgy tűnik, jó időre Ázsiában marad: a világ három legnagyobb, tőzsdén jegyzett bankja közül ugyanis mindegyik kínai (az I&C of China mellett a China Construction és a Bank of China).

Kiesett a tízes elitből a Toyota is: a japán cég továbbra is a világ legértékesebb autógyártója, de a 193,3 milliárd dolláros kapitalizáció 2007 végén már csak a 25. helyhez volt elég. A hitelválság mellett az elemzők a gyenge dollárt okolják az amerikai vállalatok gyengébb teljesítményéért: míg az első százba került egyesült államokbeli cégek együttes tőzsdei értéke „mindössze” tíz százalékkal emelkedett, addig kínai versenytársaik 123 százalékkal gyarapodtak. (A listán természetesen még mindig az USA-t képviseli a legtöbb a társaság, majd Nagy-Britannia és Kína következik.)

A kínai óriások az árbevételi toplistákon egyelőre gyengébben szerepelnek. Ezt a rangsort a Wal-Mart vezeti a 2006-ban elért 349 milliárd dollárral, a világ legnagyobb kiskereskedelmi láncán kívül az első tízbe kizárólag olajtársaságok – az ExxonMobil, a Shell, a BP, a Chevron, a ConocoPhillips és a Total –, illetve autógyártók – a GM, a Toyota és a Daimler – kerültek be. A legelőkelőbb helyezésű kínai társaság, a China Petrol & Chemical a 16. helyet foglalja el.