A jelzáloghitel-piacról kiinduló válságban érintett, eddig együttesen legalább 400 milliárd dollárnyi veszteség leírására kényszerülő pénzügyi vállalkozások tavaly július óta összesen több mint 83 ezres létszámcsökkentést jelentettek be, s ahogy a leépítések folytatódnak, úgy látszik egyre valószínűbbnek, hogy még annál is több állás tűnhet el, mint amennyit 2000-2003 között szüntettek meg a tőzsdei dotkom-lufi kipukkanásával sújtott cégek.
Akkor New Yorkban a bankok és a brókercégek munkahelyeinek 17 százaléka olvadt el, most azonban akár a 35-40 százalékot is elérhetik a lefaragások - legalábbis egy pénzügyi szektorra szakosodott ottani munkaerő-közvetítő cég vezetője szerint.
Csak úgy hullanak a fejek - fogalmazott Gary Goldstein -, egy napon azonban majd arra ébrednek az illetékesek, hogy túl sokat vágtak, visszajönnének az üzletek, csak nem lesz, aki megcsinálja azokat. A Wall Street hajlamos arra, hogy túl sok embert alkalmazzon, amikor a bika uralja a piacot, és túl sokat bocsásson el, amikor rosszul mennek a dolgok.
Nem lesz sokkal jobb a helyzet Londonban sem: az ottani CEBR gazdaságkutató szerint az idén és jövőre a pénzügyi munkahelyek 5,4 százaléka szűnhet meg a brit fővárosban - a 2000-2002-es krízisidőszakban csak az alkalmazottak 4,7 százalékának mondtak búcsút.