Az egzotikus piacokon lehet keresni

2006.12.28. 12:09
A profi alapkezelők ha mérsékelten is, de optimistán tekintenek az előttünk álló évre. A BusinessWeek által készített összesítés alapján mintegy 10 százalékos erősödésre számítanak az amerikai részvényindexek esetében, miközben az öreg kontinensen is megközelítőleg ugyanekkora emelkedést valószínűsítenek.
A BusinessWeek által megkérdezett szakértők zöme egyetért abban, hogy 2007-ben az S&P 500 indexben szereplő vállalatok idei megközelítőleg 15 százalékos profitnövekedését jövőre várhatóan egy számjegyű bővülés követi. A 80 stratéga megkérdezésével készült konszenzus alapján például a Dow Jones mutató a jövő évet 13 155 ponton zárja, ami a jelenlegi 12 400 pontos szinthez képest hatszázalékos erősödést jelentene.

Az IT a nyerő

A szektorok közül a szakértők többsége - szám szerint 28-an - a technológiát jelölte meg kedvenceként, miközben az egészségügyi részvényekről 14-en, az energiaszektorról 11-en gondolták, hogy kiemelkedően jól teljesíthet 2007-ben. A nagy befektetési bankok közül a Credit Suisse például az Avis Budget Groupot jelölte meg kedvenc részvényként, miközben a JP Morgan az Altria Groupot, a Citigroup a General Electricet tartja kivételesen jó befektetésnek. Richard Bernstein, a Merrill Lynch stratégája elsősorban a technológiai és a távközlési részvényeket tartja jó befektetésnek. Edward Yardeni, az Oak Associates elemzője szerint jól teljesíthetnek a pénzügyi társaságok, amelyek elsősorban a rekordösszegű felvásárlásokból és összeolvadásokból profitálhatnak. A szakember a részvényárfolyamok további emelkedését lassító gazdasági visszaesés mellett hangsúlyozza, hogy a világ vezető részvénypiacain jegyzett társaságok a nyereségnövekedéshez mérten olcsónak tekinthetők.

A kamatemelés veszélyei

A fejlett tőkepiacokon a jövőre várható nyereséggel számolt átlagos piaci P/E mutató - az árfolyam és az egy részvényre jutó nyereség aránya - mindössze 12,4, szemben az utóbbi tíz évben tapasztalt átlagos 18,7-del. Szakértők Európában is a profitnövekedési ütem lassulására számítanak: a Morgan Stanley az idei 12 százalékos átlagos nyereségnövekedés után 6 százalékos bővülést prognosztizál jövőre. A csökkenő ütem egyrészt az ECB és a Bank of England szakértők által várt további kamatemelésével, az amerikai gazdaság lassulásával és az exportőrök nyereségét megnyirbáló dollárgyengüléssel magyarázható. A BusinessWeek által megkérdezett elemzők mindezek ellenére optimisták, rámutatnak, hogy az utóbbi években tapasztalt részvénypiaci fellendülés ellenére a részvények Nyugat-Európában is relatíve alulértékeltek.

A várt nyereségekkel számolva a MSCI Europe indexben szereplő társaságok átlagos P/E mutatója 13,3, szemben a 14,5-ös hosszú távú átlaggal. A Morgan Stanley 2007-ben az MSCI Europe 13 százalékos erősödésére számít, miközben várakozásai szerint az S&P 500 értéke közel 10 százalékkal emelkedhet. Az elemzők a feltörekvő piacokkal kapcsolatban a hatalmas potenciális nyereség mellett - idén a perui tőzsdeindex dollárban közel 180, a vietnami és a venezuelai mutató pedig 120 százalékkal erősödött - a rendkívül magas kockázatokra hívja föl a figyelmet.

Ettől függetlenül szakértők szerint a kockázatkedvelő és hosszabb távra tervező befektetők számára kiváló befektetési lehetőséget biztosít a kínai és az indiai részvénypiac. Ezek a távoli tőzsdék befektetési alapokon keresztül még nálunk is viszonylag könnyen elérhetők, a közel 10 százalékos gazdasági növekedésnek köszönhetően pedig kiváló befektetési lehetőségeket rejtenek. Ezeken a piacokon a fejlődésből elsősorban az egyre népesebb és gazdagabb középosztályt kiszolgáló társaságok részvényeinek vásárlásával profitálhatnak a befektetők, érdemes lehet ezek alapján bankok, mobiltelefon-társaságok papírjait venni.