George Bush amerikai elnök szerdán aláírta a recesszió megelőzését célzó 168 milliárd dolláros gazdaságösztönző csomagot. "Ez védőoltás lesz a gazdaságnak" - fogalmazott az elnök.
Az amerikai kongresszus demokrata és republikánus vezetői, valamint a Fehér Ház - sok egyéb kérdésben fennálló éles ellentéteiket félretéve - három hete elvi megállapodásra jutott a gazdaságélénkítő csomagtervről. Bush akkor hangsúlyozta: a csomag éppen megfelelő méretű ahhoz, hogy serkentse a fogyasztói költekezést és a munkahelyteremtő üzleti beruházásokat. A csomag nem tartalmaz adóemelést, szögezte le, hozzátéve, hogy az amerikai gazdaság dinamikus, alapjai erősek.
Nancy Pelosi, a demokrata többségű képviselőház elnöke arról beszélt: átmeneti és célzott csomagról van szó, amely alapvetően a közepes jövedelmű családokon segít adó-visszatérítés formájában. Kiemelte, a kétpárti támogatottságot élvező csomaggal lehet a leggyorsabban pénzt adni a középosztálynak.
A törvény alapján 116 millió háztartás kap adó-visszatérítési csekket májustól. A cél az, hogy minél gyorsabban pénz pumpáljanak fogyasztók pénztárcájába, hogy ne csökkenjen a vásárlói költekezés és ezzel mérsékelni lehessen a gazdaság növekedésének lelassulását.
Az évi 75 ezer dollárnál nem többet kereső egyének, valamint a 150 ezer dollárnál nem nagyobb jövedelemmel rendelkező családok kapnak adó-visszatérítést. Egy személy legfeljebb 600 dolláros visszatérítést kaphat, a családok 1200 dollárt. A gyermekes családok ezen felül gyerekenként 300 dolláros segélyben részesülnek. A munkahelyteremtő befektetéseket végrehajtó vállalkozások adókönnyítésekben részesülnek.
Gazdasági elemzők szerint az élénkítő csomag képes lesz megelőzni azt, hogy a gyengélkedő gazdaság állapota válságba forduljon. A kongresszus vezetői jelezték: ha az intézkedéscsomag nem ad kellő lendületet a gazdaságnak, akkor újabb összegek kiutalásáról fognak dönteni.
A kongresszusi képviselők a csomag elfogadásával már részben "védetté" váltak, ha tovább romlana a gazdasági helyzet, a novemberi választások idején mondhatják, hogy ők mindent megtettek. Mindenesetre további intézkedéseket terveznek például a munkanélküli segélyezés terén vagy a jelzálogpiaci válság miatt bajba jutott ingatlantulajdonosok megsegítésére.
A CNN hírtelevízió a napokban arról tudósított, hogy a lakosságnak csak töredéke fogja költekezésre fordítani a kiutalandó pénzt, tehát erősen kétséges, hogy az élénkítő csomag eléri-e majd a kívánt hatást. Az Ipsos felmérése szerint csak a lakosság 19 százaléka fogja elkölteni az adó-visszatérítést. A megkérdezettek 45 százaléka az elmaradt számlabefizetéseit törleszti majd, 32 százalék pedig a bizonytalan kilátások miatt inkább megtakarít.