Magyarország a nyolcadik legveszélyeztetettebb

2008.10.09. 12:03
A Credit Suisse elemzői elérkezettnek látták az időt a jelenlegi válságban, hogy rangsorolják az országok makrogazdasági kockázatát négy különböző kritérium alapján. Az elemzés elsősorban a feltörekvő piacokra fókuszál, de mellettük helyet kap az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Dánia és Japán is. A 31 vizsgált ország között Magyarország a 8. helyen áll a makrogazdasgi kockázatok tekintetében.

Magyarország 8. helyen tartózkodik azon a listán, amit a Credit Suisse állított össze a feltörekvő piaci országok makrogazdasági kockázatait vizsgálva. A rangsor szerint a Izland a legsérülékenyebb ország, a már jelenleg is komoly válsággal szembenálló országot kivétel nélkül kelet-európai államok követik a sorban. A képzeletbeli dobogó második fokára Bulgária lépett fel, a harmadik helyezett Észtország lett.

A Credit Suisse elemzőinek meglátása szerint amennyiben a vállalatoknál megfigyelt jelenlegi partnerkockázat szuverén szintekre emelkedik, akkor a legnagyobb kockázat Bulgáriát, Észtországot, Litvániát, Ukrajnát, Lettországot, Romániát, Magyarországot és Dél-Afrikát fenyegeti.

A svájci bank szakértői négy kritérium alapján vizsgálták az országokat: Fizetési mérleg egyenleg: a jelenlegi helyzetben a nagyobb fizetési mérleg hiánnyal rendelkező országok nehezebb helyzetbe kerülnek a finanszírozás terén. A magánszektor GPD-hez viszonyított aránya: az alacsonyabb tőkeáttétellel rendelkező országok magasabb pontszámot kaptak.

Nettó külső adósság a GDP-hez viszonyítva: a feltörekvő országok külső eladósodottságán belül a deviza egyre nagyobb súlyt képvisel és az országok árfolyamának gyengülésével a devizakövetelések- és kötelezettségek egyensúlyának hiánya léphet fel. A reáleffektív árfolyam eltérése hosszú távú trendjétől: minél nagyobb pozitív eltéréssel rendelkezik egy ország annál gyengébben végzett a listán.

A Credit Suisse (zéró súlyozással) a nyersanyag export nettó értékének GDP-hez viszonyított arányát is vizsgálta, azonban a rangsor felállításakor nem vette figyelembe ezt a mutatót.

Az elemzők kiemelik továbbá, hogy 20 százalékkal továbbra is alulsúlyozásra ajánlják a feltörekvő piaci portfólióban Magyarországot és Dél-Afrikát. Inkább aggodalomra ad okot az elemzők szerint, hogy a globális feltörekvő piaci befektetési alapokban a referenciaszintnél jócskán magasabb arányt képviselnek a két ország eszközei.