Minden egyes projektben külön-külön határozzák meg a felek részesedésének arányát. Elképzelhető olyan eset, hogy a Gazprombank leányvállalata a telket adja, a TriGránit pedig a teljes fejlesztést vállalja százszázalékos beruházóként - mondta Pjotr Roscsin, a TriGránit oroszországi fejlesztési igazgatója a Kommerszantnak.
A TriGránit ötmilliárd eurós hitelkeretet szerzett a nemzetközi piacról a közös vállalat számára, míg annak alaptőkéjéhez a két partner együttesen harminc százalékkal (azaz 1,5 milliárd euróval), vagyis fejenként 750-750 millió euróval járul hozzá - mondta el a héten Demján Sándor, a TriGránit elnöke. Az ötmilliárd eurós (6,5 milliárd dolláros) beruházási program öt évre szól - mondta Koncz Ernő, a TriGránit kommunikációs igazgatója az MTI-nek telefonon. Ez tehát egy évre vetítve egymilliárd eurót jelent.
A legnagyobb alap
A Kommerszant megállapította, hogy a TriGránit és a Gazprombank-Invest közös vállalata már ezzel is a legnagyobb alappá válik, amely az oroszországi ingatlanokba befektet. Ezek közül eddig az ír Quinn Group számított a legnagyobbnak, amely évi egymilliárd dolláros (770 millió eurós) befektetést ígért a következő három-négy évben, s összesen 5,2 milliárd dollárt, azaz 4 milliárd eurót a lapban közölt táblázat szerint. A második helyen a Meinl European Land állt 2,3 milliárd dollár (1,8 milliárd euró) meghirdetett beruházással.
Demján szerint a beruházási program akár 10 milliárd euróra is bővülhet. "Ez ugyanis költség típusú invesztíció lesz, amit csak a projektek létrehozására fordítanak. Ha megvan a bevétel, a bankok újrafinanszírozzák, és azt újra be lehet fektetni. Rulírozó finanszírozásról van szó, ahol nem kell a projekteket egyedileg elbírálni, hanem csak lehívni a pénzt" - magyarázta a TriGránit alapító elnöke.
Tizenöt százalék
Mindamellett a Kommerszant szerint a TriGránitnak - pontosabban a közös vállalatnak - még az is gondot okozhat, hogy az ötmilliárd eurós szándékolt beruházáshoz elegendő projektet találjon. Ez ugyanis több, mint amennyit a múlt év egészében befektettek az orosz ingatlanpiacon (ami négymilliárd dollár, azaz 3 milliárd euró volt). S ebből az összegből 2,6 millió négyzetméternyi, jó minőségű üzletközpont építésére futná, 2500 dolláros négyzetméterárral számolva - mondták nyugati szakértők a lapnak.
Az oroszországi fejlesztési projektek átlagos jövedelmezősége jelenleg évi 15 százalék, de a TriGránit ennél többre számít, kiterjedt szakmai tapasztalatát kamatoztatva - mondta Roscsin. Ehhez a közös vállalatnak kezdeti stádiumban lévő projektekre kell helyeznie a hangsúlyt - vélte a Jones Lang LaSalle moszkvai elemzője.