Brüsszel abban reménykedett, hogy a hét végén megállapodnak, s ez lehetővé tette volna, hogy a külügyminiszterek tegnapi ülésén döntés születhessen az EU és Oroszország közötti partnerségi megállapodást célzó tárgyalások beindítására. Lengyelország azonban addig nem egyezik ebbe bele, amíg Moszkva fel nem oldja a hústilalmat.
Jelentős mértékben nyomja a magyar piacot a Lengyelországból érkező húsáru - mondta a Világgazdaságnak Berczik Attila, a Hússzövetség ügyvezető titkára. Az elmúlt évben levágott 4,1-4,2 millió sertésből 500-600 ezer volt az importált hízó, s ennek 90-95 százaléka Lengyelországból érkezett. Az orosz stop miatti ottani túlkínálat hatására a lengyel sertések legalább 10 százalékkal olcsóbbá váltak a magyar élő állatoknál, így Lengyelország a mi piacunkon "vezeti le" a feleslegek nagy részét.
A lengyel sertések az idén is folyamatos zavart okozhatnak a hazai és az uniós piacon, de Moszkva további állatitermék-vitákat is kirobbanthat. Berczik Attila elmondta: Oroszország azt kérte Brüsszeltől, hogy mutassa be a tagországok monitoringvizsgálati terveit és eredményeit az úgynevezett húsipari maradék anyagok kimutatására. Bár az átadott dokumentumokra még nincs orosz válasz, egyes szakértők nem tartják kizártnak az újabb korlátozásokat. A Hússzövetség ügyvezető titkára úgy látja, húsügyben Moszkva kettős politikát folytat. Ezt az is igazolja, hogy az uniós ellenőrzések megbízhatóságára hivatkozva visszahívta az EU-ban "akkreditált" rezidens állatorvosait, miközben határain szigorította az állat-egészségügyi vizsgálatokat.
A magyar agrártermelés stabilizálása és növelése érdekében a hazai élő sertések "előnyben részesítésére" szólította fel Gráf József agrárminiszter a húsipari cégeket az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének múlt heti küldöttgyűlésén. Az FVM vezetője szerint anomáliákat szül, hogy egyes társaságok az olcsóbb, de roszszabb minőségű importáruból készítik (export)termékeiket a köztudottan jobb magyar hízók helyett. Húsipari berkekben feszültséget gerjeszthet, hogy a behozatalt csak néhány társaság bonyolítja, míg a vállalkozások nagy része jobbára hazai alapanyagokból dolgozik. A mai piaci helyzet leginkább a sertéstartókat sújtja, mivel 240 forintos kilónkénti felvásárlási árakkal kell megelégedniük a kívánatosnak tartott 260-270 forint helyett. Az esetleges újabb orosz intézkedések további csökkenést is okozhatnak.